Eskiye dönüş: “Dev tanker gemisi yelkenler ile donatıldı”

06.06.2023
7
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Eskiye dönüş: “Dev tanker gemisi yelkenler ile donatıldı”

Peki neden? Neden 2022 senesinde bir dev tanker gemisi yelkenler ile donatıldı? Bunun artta yakıt tasarrufu elde etmek yer alıyor.

Denizlerdeki büyük deniz vasıtalarının hemen hepsi fantastik oranda yakıt tüketiyor ve bağlı olarak yüksek oranda emisyon üretiyor. Başka Bir Deyişle bu vasıtalar etrafı lekeliyorlar zira fosil yakıt kullanıyorlar. Bunu eksiltmek ismine birçok değişik proje geliştiriliyor. Burada en büyük emel, gemilerdeki fosil yakıt kullanımını tamamen bitirmek. Bunun için tamamen elektrikli gemiler geliştiriliyor ancak bu gemilerin uzun yol odağında yaşamımıza girmesi hemen olmayacak.

İşte bu noktada devreye yeni nesil yelken sistemleri giriyor. Bu mevzuda daha evvel birçok değişik gösterim yapıldı. Misalin Airseas işletmesi kargo gemileri için bir yelken sistemi geliştirdi. Minik boyutlu bir versiyonu geçtiğimiz aylarda test edilen sistem, bütün boyutlu haliyle yüzde 20 ’ye varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Buna benzer bir adımı geçtiğimiz sene Michelin şirketi de attı ve karşımıza Wing Sail Mobility WISAMO projesi ile çıktı. Bu projenin artta da bütün olarak deniz taşımacılığındaki emisyonu eksiltmek ve bunu yelken kullanarak sağlamak yer alıyordu. Michelin ’in başka şirket ve şahısların dayanağıyla üzerinde ciddi geliştirme yaptığı bu yelken sistem, şişirilebilir yapıdaydı. Bu sayede yelkeni açıp kapatmak oldukça kolay ve aynı zamanda bu yapıyla ciddi yer tasarrufu elde edilebiliyordu.

İşte tüm bunların üstüne dev bir tanker gemisi yelkenler ile donatıldı ve ticari kullanıma alındı. China Merchant Energy Shipping CMES firmayı tarafından kullanılacak bu 333 metrelik gemide, yukarıyada görebileceğiniz gibi toplam dört değişik 40 metrelik yelken yer alıyor. Bu yelkenler tek tuşla açılıp kapatılabiliyor ve otomatik olarak ayarlanarak her zaman optimum performansı sunabiliyor.

Çin merkezli Dalian Shipbuilding Industry Co DSIC imzalı M/V “New Aden” adlı gemi, bu yelkenler ile yelkensiz haline oranla açık denizde yol alırken neredeyse yüzde 10 oranında daha az yakıt tüketiyor. Bunun uzun vadeli ekonomik tasarrufu böyle büyük bir deniz taşıtında elbette devasa olacak. Ayrıca daha az yakıt kullanımı, fazla olmasa da uzun vadede etrafın daha az lekeleneceği anlamına geliyor.

Gemilerdeki bu stil yelkenlerin rakamı ileride artırılabilir

Yelkenler ile donatılan bu kargo gemisi yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.