Tam 1,1 milyon Tesla araçta bir elektrikli cam sorunu bulundu

24.04.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tam 1,1 milyon Tesla araçta bir elektrikli cam sorunu bulundu

Yüksek olasılıkla yıl bitmeden Türkiye ’ye gelecek dev üretici Tesla, bu sefer bir elektrikli sırça sorunu ile gündemde yer alıyor.

2022 içerisinde Lufthansa ’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek ismine hazırlıklar yapan Tesla, 2017-2022 arasında üretilen Model 3 ve 2020-2021 arasında üretilen Model Y, X, S taşıtlarının elektrikli sırça sisteminde bir sorun yaşıyor. Bu vasıtalardaki problemli sistem, elektrikli sırçanın bir mani idrak ettikten sonra doğru tepki vermemesine, geriye / aşağıya dönmeyerek bireylerin parmaklarını sıkıştırmasına neden oluyor. Bu sorun için sürücülerin servis merkezlerine gitmesine ise gerek bulunmuyor. National Highway Traffic Safety Administration tarafından resmi bir geri çağırma yapıldı ancak söylendiği kadarıyla yaşanan problem bir yazılım güncellemesi OTA ile çözülecek.

Bu arada Tesla başka sorunlar ile de gündeme geliyor. Biliyorsunuz şirket uzun zamandır otomobil modellerinde gelişmiş özerk sürüş sistemleri sunuyor. Bunu başta ücretsiz olarak sunan, daha sonra ise 15 bin dolarlık bir yazılım opsiyonu haline getiren dev üretici, ABD ’de bir “Model” sürücüsü tarafından dava edildi. Bu davanın arkasında Tesla ’nın ve özellikle Elon Musk ’ın özerk sürüş altyapısı için yaptığı açıklamalar yer alıyor.

Davayı açan şahıs, Tesla ’nın ve Elon Musk ’ın özerk sürüş sistemi hakkında sürekli olarak kullanıcıları ve pazarı yanlış yönlendirdiğini belirtiyor. Bu mevzuda verilen sözlerin yakalanmadığını ve yapılan gösterimlerin yıllar geçmesine karşın reel olmadığını belirten sürücü, Tesla ’nın koyduğu büyük gayelere kesinlikle erişemediğini ve gelecek taahhütleri ile birçok şahısye hazır olmayan ancak sürekli olarak hazır gibi gösterilen bir sistem ile ekstra masraf yaptırdığını söylüyor. 

Tesla sorunları ve davaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.