Abarth 500e; İtalyan performansı ilk kere elektrikle buluştu [Video]

23.11.2022
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Abarth 500e; İtalyan performansı ilk kere elektrikle buluştu [Video]

Marka tarihinde ilk olarak yollara çıkacak Abarth 500e, pizzanın performans çeşnisine elektrik ebadını da katıyor.

Adım adım 75. yaşını kutlamaya doğru ilerleyen Abarth, caddelere çıktığı ilk andan itibaren en iyi bildiği şeyi yapıyor; “Performans”. Carlo Abarth ’ın motor sporları ruhuyla başlattığı ve 70 ’lerin başında Fiat Grubu ’na dahil olan rozet, çatısının değişmesine karşın şahsiyetini koruma mevzusunda vermediği tavizlerle akıllarımızdaki yerine gözetiyor. Elektrifikasyon mutasyonunun egemen olduğu günümüz devingenleri de artık kaçınılmaz bir biçimde İtalya kıyılarında da kendisini sezdiriyor. Bu ziyaretin yeni mahsulü ise Abarth 500e olarak karşımızda. Performans mirasında ilk kere elektrikli serüvene atılan Abarth, aktüel formda çok zaferli olan 500e ’yi gerek tasarım gerekse performansta alıştığımız gibi bir tabaka yukarıya taşıyor.

Abarth 500e ile sürüş limitleri daha iddialı

Abarth ’ı yeni bir kulvara taşıyan 500e için sürece ilk olarak sayıları kavrayarak bakalım. Standart 500e ’de 117 at efor ve 220 Nm tork üreten kombinasyonun yerini burada 155 at efor v 235 Nm tork alıyor. Evet, bu bedeller kağıt üzerinde çok radikal bir metamorfoz gibi sezdirmeyebilir. Lakin Abarth cephesi, direksiyon başına geçildiğinde bunun sezileceğinden aşırısıyla emin. 0 ’dan 100 ’e süratlenmesini 7 saniyede bitirebildiğini gördüğümüz Abarth 500e ’nin, 695 ’e göre daha iyi ara süratlenme iddiası var. Reelleştirilen pist testlerinde de daha süratli olduğunu görüyoruz. Paylaşılan bilgilere göre elektrikli versiyon, Pista di prova di Balocco ’da 695 ’deri bir saniyenin üzerinde daha süratli bedeller tutabiliyor.

Evet söz mevzusu Abarth olduğunda performans beklemek, bizim için sanki doğuştan gelen bir taht hakkı gibi kaçınılmaz. Lakin karşımızda aynı zamanda bir elektrikli araba olmasından dolayı bunun bir de şarj edileceği reeli unutulmamalı. Vasıtada 42 kWh ’lik kapasitenin seçim edildiği pil kutuyu, 85 kW ’a kadar süratli şarjı destekliyor. Abarth göre yüksek kapasiteli bir şarj ile 35 dakikada yüzde 80 ’lik doluluk tutmak muhtemel. “Acil çıkışlar” içinse 5 dakikalık dolumla 40 km erim bilgisi tutulabiliyor. Vasıtanın bütün kapasiteli erim bilgisi ise şimdilik paylaşılmış değil. Bu noktada standart 500e ’nin 320 kmlik erim bedeline sahip olduğunu anımsatalım.

İlk üretilecek 1.949 misali resimlerde gördüğümüz Scorpionissima versiyonu rozetini taşıyacak olan Abarth 500e, böylece markanın kuruluşuna da yeni yarıyıla geçiş üzerinden selam yollamış oluyor. Bu versiyonlarda standart olarak 18 inçlik jant seti, Alcantara döşeme ısıtmalı koltuklar, atletik pedal seti, 10,25 inçlik multimedya oturum, 7 inçlik dijital sürücü ekranı, altı adet hava yastığı, trafik işaretleri idrak etme, özerk acil frenleme, sürücü bitkinlik ihtarı, âmâ nokta ihtarı ve sürat statikleyici gibi teçhizatlar standart olarak sunulacak. Dışarıdan bakıldığında daha uzun ve geniş şahsiyetini basitlikle sezebileceğimiz modelin, standart versiyona göre daha alt çekilen ağırlık merkezi ve artırılan dingil mesafesi de ayırt edici bir etken. Ağırlık dağılımı ise 57/43 olarak veriliyor. Abarth ’ın evvelki modellerinden alıştığımız Monza egzoz sistemi gibi “operası” ise elektrikli versiyonda suni ses üzerinden kullanıcılara aktarılmaya çalışılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.