Apple, Google ’a seçenek arama motoru projesi ile mutlu değil

23.12.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Apple, Google ’a seçenek arama motoru projesi ile mutlu değil

Dünyanın bedelli teknoloji markalarından Apple, bir müddettir üzerinde çalıştığı Google ’a seçenek arama motoru projesi özelinde pek mutlu değil.

İnternetin görünür suratını hakimiyet altında yakalayan Google, arama motoru mevzusunda tekel gidişatında. Apple ise uzun müddettir bu gidişatı değiştirmek ve Google ’a seçenek bir arama motoru kullanıma sunmak istiyor. Teknoloji devi muhtemel bir Apple Search ile gerçekten büyük bir adım atabilir ancak bu netlikle hemen olmayacak. Yeni gelen balakalara göre Apple kendi arama motorunu kullanıma sunmaktan en az dört sene uzakta bulunuyor. Söylendiği kadarıyla şirket bu mevzuda yetişmiş mühendisleri Google ’a kaptırıyor, bu açıdan proje istenildiği gibi süratli biçimde ilerlemiyor.

Hiçbir olasılığı da bulunan Google ’a dolaysız rakip Apple Search özelinde yaşanan mühendis kayıpları, söylendiği kadarıyla Siri ’nin teklif sistemi ve iOS ile Mac ’in yerleşik arama sistemlerindeki ilerlemeleri de geride yakalıyor. Kendi arama motoru serüvenine üç daha önceki Google mühendisi tarafından kurulan Laserlike ’ı 2018 senesinde satın almasıyla sürat veren Apple, şu an bu taraftaki seviyeden hiç memnun değil. Hatta Apple esrarengiz biçimde Laserlike ’ın kurucularını da tekerrürden Google ’a kaptırmış durumda.

Google, çok uzun senelerdir Apple aygıtların ana tarayıcısı Safari ’de yerleşik arama motoru kalmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Geçtiğimiz senelerde Google ’dan Apple ’a her sene 8 milyar dolar ila 12 milyar dolar arasında bir sayı gidiyor balakası veriliyordu.

Daha sonra konuşan kaynaklara göreyse Google, yalnızca 2020 ’de Apple ’a yerleşik arama motoru olarak kalmak ismine bütün 10 milyar dolar ödedi. Bunun 2021 toplamında 15 milyar dolara, 2022 ’de ise 18 milyar dolar hatta 20 milyar dolara eriştiği veya erişeceği aktarılıyor. Bu mevzuda iki dev ad da net bir sayı vermiyor.

Bu ödeme önümüzdeki sene içerisinde sonra erebilir. Zira Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google ’a bir soruşturma açtı. Bakanlık, Google ’ın Apple ’a para ödeyerek öne çıkmasını rekabete ters bir tavır olarak görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı bu mevzuda haklı. Reelinde Google ’ın Apple ’a neden para ödemeye devam ettiği de çok anlaşılmış değil. Zira şu an neredeyse kimse arama motoru olarak Google harici bir servis kullanmıyor. Ancak Android ekosisteminin sahibi Google buna karşın Apple ’a servet ödemeye devam ediyor.

Tek seferde başka bir işletmeye kumpaslı olarak yaptığı en büyük sayının Apple ’a gittiği belirtilen Google, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından kabahatli bulunursa, Apple ’a yaptığı ödemeyi kesmek zorunda kalabilir.

Apple ve Google ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.