iPadOS 16 (16.1) işletim sistemi indirmeye açıldı

07.05.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPadOS 16 (16.1) işletim sistemi indirmeye açıldı

WWDC22 faalliği kapsamında tanıtılan iPadOS 16 işletim sistemi için sonunda çıkış yapıldı. Versiyon 16.1 olarak karşımızda.

WWDC22 aktifliğinin ehemmiyetli bültenlerinden olan tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iPad ’lere özel iPadOS 16 işletim sistemi, iOS 16 çıkmasına karşın gelmemişti. İşte bu gidişat biraz evvel değişti ve özellikle Stage Manager ile dikkat toplayan versiyon sayfanın altındaki iPad modelleri için fiyatsız olarak sevk edildi. Geç kalındığı için iPadOS 16.1 olarak gelen yeni işletim sistemi, devasa yenilikler getirmiyor ancak yeniden de dikkat çekiyor.

Daha evvel de dediğimiz gibi versiyon özellikle Stage Manager ile fark yaratıyor. Bu özellik başta yalnızca M1 operasyonculu iPad Air ve M1 operasyonculu iPad Pro modellerine özel bırakılmıştı. Apple, WWDC22 ’den sonra bu özelliğin öbür modellerde çalışması olası değil diyordu. Ancak daha sonra çıkan iPadOS 16.1 beta ile gidişat değişti. iPadOS 16.1 ile beraber coşturucu bir adım atıldı ve Stage Manager dayanağı 2018 iPad Pro ve 2020 iPad Pro modellerine de genişletildi.

Yeni işletim sisteminin bu en ehemmiyetli özelliği için Apple kendisi şunları aktarıyor: “Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak tertip edip görevler arası geçişleri süratli ve kolay hale getiren, tamamıyla yeni bir multitasking tecrübeyi sunuyor.

Kullanıcılar bir iPad ekranında ilk defa, üst üste değişik boyutlarda pencereler açabiliyor, pencereleri kenardan çekip bırakabiliyor veya daha süratli ve elastik bir multitasking tecrübeyi için uygulamaları gruplandırarak Dock ’tan çalıştırabiliyor. Kullanıcıların üzerinde çalıştığı uygulama penceresi belirgin bir biçimde merkezde yer alıyor ve öbür sarih uygulamalar ve pencereler son kullanılma zamanlarına göre sol tarafta sıralanıyor.

Stage Manager, M1 yongalı iPad Pro ’da ve iPad Air ’de 6K ’ya kadar çözünürlüklerde bütün dayanağı da sunuyor. Böylece kullanıcılar ideal çalışma alanlarını oluşturup iPad ’de ve harici ekranda dörder adet uygulamayla çalışabiliyor.”

“iPad en fazla çok doğrultululuk sunan makinemiz. iPadOS 16 ile bu makinenin yapabileceklerini daha da ileri götürmekten coşku dinliyoruz.” diyen Apple ’ın Yazılım Mühendisliğinden Mesul Başkan Dayanakçısı Craig Federighi laflarını şöyle sürdürdü:

“iPad ’de multitasking tecrübesini tertemiz bir boyuta taşıyan Stage Manager ’ın yanı gizeme, İletiler uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad ’de daha aşırısını yapmasına imkân sunuyor.”

Apple ’ın resmî açıklamasına göre yeni işletim sistemini bütün olarak şu iPad ’ler alabiliyor:

-iPad Pro Tüm modeller-iPad Air 3. nesil ve daha yeni modeller-iPad 5. nesil ve daha yeni modeller-iPad mini 5. nesil ve daha yeni modeller

iPadOS 16 / iPadOS 16.1 işletim sisteminin çıkışı yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.