Bu akşam 12 Kasım zelzele afet tatbikatı düzenlenecek

23.12.2022
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Bu akşam 12 Kasım zelzele afet tatbikatı düzenlenecek

Türkiye ’de bu akşam 12 Kasım bir geniş çaplı afet tatbikatı yapılacak. Bu mevzuda bilinmesi gereken resmi ayrıntılar:

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta“12 Kasım tarihinde Düzce zelzelesinin sene dönümünde 18:57 ’de ülkece tatbikat yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye ’ye aynı anda ileti gelecek” açıklamasında bulunmuştu. Bu mevzuda kısa vakit evvel dolaysız olarak AFAD tarafından hepsine burada ulaşabileceğiniz daha ayrıntılı balakalar paylaşılmıştı:

1999 Düzce Zelzeleyi ’nin sene dönümünde 12 Kasım ’da tüm Türkiye ’de aynı anda Düzce Zelzeleyi ’nin hakikatleştiği saat 18.57 ’de Zelzele Anı “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapılacak. AFAD koordinasyonunda, afetlere mukavemetli cemiyet oluşturma vizyonu ile cemiyette farkındalık oluşturmak emeliyle 12 Kasım 1999 Düzce Zelzeleyi ’nin sene dönümünde 81 şehirde eş zamanlı olarak tüm yurttaşlarımızın katılımıyla tatbikat asıllaştırılacak.

Tatbikat; 12 Kasım 2022 Cumartesi Günü, Düzce Zelzelesinin sene dönümünde, zelzelenin alana geldiği saat olan 18:57 ’de ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketinin uygulanmasıyla yapılacak. Tatbikat evvelinde, Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Vaziyet İdare Merkezi ’nde saat 18.00 ’de bir bilgilendirme buluşması asıllaştırılacak. 6 şehir Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ile canlı bağlantı ve 81 şehirden, Valilerimizin bulunduğu alanlardan canlı görüntü aktarımı yapılacak.”

Sürecin teknik tarafı için verilen satır başları ise şöyle oldu:

-Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ve altyapısı uygun olan bazı TV kanallarında banner olarak tatbikat bilgilendirme iletiyi yayımlanacak.

-Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Kocaeli, Bolu, Düzce ve Ankara radyo yayınları kaptan uygulama olarak kesilerek, tatbikata ait bilgilendirme iletiyi yayımlanacak.

-Belediyelerin anons sistemleri ve merkezi ezan sistemine bağlı camilerimizden sesli bildirim yapılacak.

-Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom kullanıcılarına ülke genelinde SMS ve CMAS tatbikat bilgilendirme iletiyi gönderilecek.

Konu hakkında konuşan İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi AFAD Başkanı Yunus Sezer ise şunları söyledi: “Yurttaşlarımıza tatbikatın başladığını duyurmak için Haber Alma ve Yayma Sisteminden Bilgilendirme SMS ’i ve Hayati İhtar Bildirimi yollayacağız. İhtar ileti metninde “AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda tüm ülkede Zelzele Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır” yazacak.

12 Kasım zelzele afet tatbikatı ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.