Apple, Google, Amazon ve aşırısını bir araya getiren Matter ile çıkış büyük olacak

15.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Apple, Google, Amazon ve aşırısını bir araya getiren Matter ile çıkış büyük olacak

Günümüzde binlerce değişik uslu aygıt bulunuyor ve işletmeler bu mahsullerin çoğunda kendi standartlarını uyguluyor. İşte bu vaziyet Matter ile tarih oluyor.

İlk olarak Project CHIP olarak adlandırılan, daha sonra ise Matter ismine kavuşan standart, halen bilmeyenler için bir uslu ev mahsulleri ortaklığı. Bu ortaklığın artta Apple, Amazon, Google, IKEA, Legrand, NXP Semiconductors, Resideo, Samsung SmartThings, Schneider Electric, Huawei, Signify, Silicon Labs, Somfy ve Wulian gibi adlar yer alıyor. Süreçte artık 280 ’den fazla işletme bulunuyor ve bu işletmeler “uslu ev teçhizatları / makineleri” için tek bir sarih standart oluşturuyor.

Pek çok uslu ev aksesuarının birden fazla ekosistemde birlikte çalışmasını sağlayan yeni uslu ev bağlantı standardı Matter, sürecin en ehemmiyetli adlarından olan Apple tarafından şöyle belirleniyor: “Matter, değişik platformlardaki muhtelif uslu ev aksesuarlarının birlikte çalışabilmesini sağlayan bir uslu ev bağlantısı teknolojisi. Matter ve HomeKit özellikli aksesuarlarınızı Ev uygulaması ve Siri ile meselesiz bir biçimde hakimiyet edebiliyorsunuz. Matter, eviniz için geniş bir aksesuar yelpazesi ve bu aksesuarlarla geçimlilik sunuyor. Tüm bunları yaparken azami güvenlik seviyesini de gözetiyor.”

Büyük gelecek vadeden Matter için bugün The Connectivity Standards Alliance CSA tarafından bir çıkış aktifliği tertip edildi ve böylelikle yeni yarıyıl artık resmi olarak başlamış oldu. Aktiflik kapsamında verilen bilgiye göre standart için şimdiden 190 değişik aygıt sertifika bilave ediyor. Başka Bir Deyişle aygıt bulmak mevzusunda mesele yaşanmayacak yeni yarıyılda, 2022 bitmeden gelecek birçok yeni makineye ek olarak bazı hali hazırda satışta olan mahsuller de Matter dayanağıyla beraber güncellenebilecek.

Örneğin Philips ’in uslu mahsulleri için merkez olan Hub köprüsü, yeni senenin başında yeni standarda destek vermeye başlayacak. Söylendiği kadarıyla standardın kendisi de her altı ayda bir aktüellenecek ve böylelikle devamlı olarak yeni özellikler sunulacak.

Uzun zamandır Zigbee Alliance‘ın önderliğinde yürüyen altyapı sayesinde makinelerin birbirleri olan entegrasyonu hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek. Bu vaziyet harcayıcılar yanında üreticilerin de yaşamını kolaylaştıracak. Böylelikle mahsuller değişik standartlar yerine tek bir platform / standart için süratli ve rahat biçimde özelleştirilebilecek. Ortak standart çerçevesinde özellikle geçimlilik, güvenlik ve imal sürecini kolaylaştırma mevzularına odaklanılacak.

Matter ayrıntıları yanında bunlar alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.