SpaceX, Crew-5 göreviyle ISS ’e dört yeni astronot gönderdi

09.06.2023
7
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpaceX, Crew-5 göreviyle ISS ’e dört yeni astronot gönderdi

Elon Musk ’ın sahibi olduğu özel uzay firmayı SpaceX, 2022 tasarıları kapsamında bu sefer Crew-5 misyonuna çıktı.

SpaceX, Crew-5 ismi verilen vazife kapsamında Falcon 9 ’un önüne konumlandırılan Crew Dragon ile beraber NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada, JAXA astronotu Koichi Wakata ve Roscosmos kozmonotu Anna Kikina‘yı meselesiz olarak Beynelmilel Uzay İstasyonu ’na ISS doğru yola çıkardı. Şayet yolda rastgele bir mesele olmazsa, ISS ’e kenetlenme önümüzdeki saatlerde asıllaştırılacak. Vazifede kullanılan Falcon 9 roketin ilk safhası ise bir defa daha meselesiz olarak özerk Just Read the Instructions gemisine indirildi.

NASA ortaklığında hayat bulan Crew-4 vazifeyi kapsamında ise Falcon 9 roketin önündeki Crew Dragon ’a konumlandırılan Kjell Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkins ve Samantha Cristoforetti adlı astronotlar Beynelmilel Uzay İstasyonu ’na ISS sevk edilmişti. Daha evvel ise yeniden Falcon 9 roket ile beraber Beynelmilel Uzay İstasyonu ’na dört şahıs daha sevk edilmişti.

Bu Axiom Space merkezli vazifede bir ilke aracılık edilmiş ve ilk defa dört değişik sivil Astronot değiller ISS ’e doğru yola çıkarılmıştı. Burada bütün olarak Mark Pathy, Larry Connor, Eytan Stibbe ve Michael López-Alegría uzay tecrübeyi elde etmişti.

2021 ’de gerçekten çok iyi bir sene geçiren ve meselesiz çok rakamda vazife ile büyük kazançlar elde eden SpaceX, 2022 toplamında 60 değişik kalkış / vazife hakikatleştirmeyi kastediyor ve bu maksadına süratli biçimde yanaşıyor. Firma çok rakamda Starlink misyonu da yapıyor. Uzaydan internet ağı bu sayede kesintisiz olarak büyütülüyor.

Meet Crew-5 pic.twitter.com/k4nwgMAIuK

— SpaceX @SpaceX October 5, 2022

SpaceX yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.