Disney de birçok öbür dev ad gibi parasal temkinler alıyor

21.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Disney de birçok öbür dev ad gibi parasal temkinler alıyor

Dünyanın en iyi 9. markası olan Disney, servisleri özelinde büyüyor ancak bu gidişat yüksek kâr olarak geriye dönmüyor.

Disney, geçtiğimiz hafta paylaşılan son çeyrek neticelerine göre Disney+, Hulu ve ESPN+ servislerine toplam 14,6 milyon yeni abone ilave etmeyi başardı. Bu üç servis ile toplam 236 milyon aboneye erişen işletme, toplam abone rakamı özelinde 223 milyondan fazla abonesi olan Netflix ’in önünde kalmayı başardı. Son çeyrek neticelerinde aktarıldığı kadarıyla uzun süredir Türkiye ’de de sarih olan ve son çeyrekte tek başına 12,1 milyon yeni abone getiren Disney+ ’ın şu an küresel olarak 164 milyon kadar abonesi bulunuyor.

İşletme abone açısından büyüyor ancak bu gidişat şu an için kazançlara bütün olarak yansımıyor. Zira işletmenin son çeyrekteki harekât hasarı bütün 1,5 milyar dolara yükseldi. Bunun artta artan prodüksiyon giderleri ile teknoloji maliyetlerinin yanı gizeme pazarlama giderlerindeki çoğalış yer alıyor. İşte bu surattan işletme işten çıkarmak yapılacağını belirtti.

Disney CEO ’su Bob Chapek ’deri gelen bu balaka, spesifik olarak Disney+ için 2024 mali senesinde kârlılığa erişme maksadı için masada yer alıyor. İşletmenin bu düzeyden sonra yalnızca çok kilit pozisyonlarda işe alım yapacağı, öbür alanlardaki alımları ise durduracağı aktarılıyor. Bu adımlar ve masada olan işten çıkarma ile giderlerini eksiltmek isteyen işletme, kazançlarını artırmak ismine başka tasarılar da yapıyor. Bu tasarılar arasında ne yazık ki abonelik fiyatlarına müteveccih çoğalışlar da yer alıyor.

Disney+ servisinin abonelik fiyatları birçok pazarda 8 Aralık sonrasında çoğalacak. Misalin servisin şu an 8 dolar olan temel koliyi aylık 11 dolara çıkacak. Senelik abonelik ise 80 dolardan 110 dolara taşınacak. İsteyenler daha önceki maliyetleri kullanmaya devam edebilecek ancak bunun için içeriklerde reklam izlenmesi gerekecek. 8 Aralık tarihinde gelecek reklam dayanaklı yeni kutu, aylık 8 dolar senelik ise 80 dolara maliyete sahip olacak. Bu arada işletme 8 Aralık tarihinde bazı “bundle” kutuların maliyetinde de çoğalışa gidecek.

Olumsuz Disney ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan eksantrik ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.