E-Ticaret tarafında çok ses getiren cayma hakkı düzenlemesi ertelendi

11.02.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
E-Ticaret tarafında çok ses getiren cayma hakkı düzenlemesi ertelendi

E-Ticaret için tasarlanan ve geçtiğimiz ay duyurulduğu zaman çok ses getiren cayma hakkı tertip etmesi ertelendi.

Dünya ’da yer alan habere göre E-Ticaret özelinde masaya gelen mesafeli sözleşmeler idaremeliğinde satın alınan mahsulden cayma hakkıyla alakalı eylül ayında yapılan ve 1 Ekim ’de yürürlüğe girmesi öngörülen tertip etmelerin yürürlük tarihi 2024 seneyi başına ötelendi. Resmî Gazete ’de yayınlanan ve mesafeli sözleşmeler idaremeliğinde farklılık yapan idaremelikle, alakalı idaremeliğin 15. maddesinde “cayma hakkı istinaları”na yapılan ek ile; insansız hava taşıtları drone, cep telefonu, uslu saat, tablet ve bilgisayarlar, canlı müzayede biçiminde sarih artırma yoluyla akdedilen ve satıcı veya yetkili servis tarafından montaj veya kurulumunun yapılacağı belirtilen mülklerden montaj ya da kurulumu yapılanlara ait sözleşmelerde cayma hakkının kullanılamayacağına ait getirilen kararın yürürlük tarihi de 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Aynı biçimde idaremeliğin “vasıtayı hizmet sağlayıcıları” olarak nitelenen e-ticaret siteleri ile satıcının, cayma hakkının kullanılması halinde mahsulün bedeli ile teslimat giderlerinin harcayıcıya iadesinden sağlayıcı ile birlikte müteselsilen mesul yakalanmasına ait 9. ve 10. maddesiyle yapılan tertip etme 1 Ocak 2023 yerine 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Eylül ayında yayımlanan mesafeli sözleşmeler idaremeliğinde farklılık yapılmasına ait idaremelikle söz mevzusu idaremeliğin 12/a maddesinin 7. bendinde yapılan tertip etmeyle, harcayıcının cayma hakkını kullanması gidişatında 14 gün içinde mülk veya hizmet bedeli ile teslimat giderlerinin harcayıcıya iadesiyle alakalı kararın yürürlük tarihi 1 Ekim ’den 1 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

E-Ticaret ve ses getiren cayma hakkı için atılan adım yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.