Apple Music, Spotify platformundan daha çok kazandırıyor

25.01.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Apple Music, Spotify platformundan daha çok kazandırıyor

Çevrimiçi müzik pazarının lideri konumunda yer alan popüler servis Spotify, sanatçılara Apple Music servisine oranla daha az ödüyor.

Çevrimiçi müzik pazarının en üstünde şu an Spotify ve Apple Music yer alıyor. Bu iki servis de içerikler üreticilere / şarkıcılara / sanatçılara dinleme başına para ödüyor. Üretimci L.Dre tarafından verilen balakalara göre alanın lideri Spotify, dinleme başına $0.0033 ödeme yapıyor. Apple Music tarafında vaziyet daha iyi. Apple, sanatçılara dinleme başına $0.01 veriyor. Pazarın en iyi adlarından birisi ise Türkiye ’den bölen platform Tidal. Tidal ’da sanatçılar dinleme başına $0.013 alıyor.

En büyükler üzerinden bir karşılaştırma yapan L.Dre, Apple Music ’te 4,7 milyon dinlemeye erişen bir şarkısından 24 bin dolar kazanç elde ettiğini belirtiyor. Spotify tarafının ise 4,5 milyon dinleme karşılığında 11 bin dolar kadar ödeme yaptığı belirtiliyor. Başka Bir Deyişle iki platform arasında çok ciddi bir fark bulunuyor. Spotify ’ın sanatçılara Amazon Music, YouTube Music ve Deezer platformlarından da az ödeme yaptığı, yalnızca Pandora ’nın üstünde kalabildiği aktarılıyor.

Bu mevzu reelinde ilk kere gündeme gelmiyor. Daha evvel dinlediğimiz kadarıyla birçok büyük ad bile yalnızca Spotify ’a bağlı bir hayat süremiyor. Business Insider ’ın geçtiğimiz sene farklı kaynaklardan derlediği haberine göre Spotify ’ın sanatçılara / şarkıcılara ödediği sayı ülkeden ülkeye göre değişiyor. Misalin şarkıcılar ABD pazarında ABD ’li dinleyicilerden dinleme başına $0.0035 alıyor. İtalyan dinleyicilerden ise dinleme başına $0.0019 alındığı aktarılıyor.

Global yapılan hesaplamalara göre şarkıcılar vasati olarak dinleme başına $.003 ve $.005 arasında bir hasılat elde ediyor. Aynı hesaplara göre bir şarkıcının 1 dolar kazanabilmek ismine şarkısının en az 250 kere dinlenmesi gerekiyor. Özetle iyi kazanç için olağanüstü dinleme rakamlarına erişilmesi gerekiyor. Söylendiği kadarıyla aylık ödenen şarkı / parça başı hasılatlarda başka değişkenler de bulunuyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi birçok ünlü ad Spotify üzerinden devasa sayılar elde etmiyor. Bundan dolayı da şarkıcıların konserler ve ürün satışı gibi değişik kazanç kaynaklarına gereksinimi bulunuyor. Ayrıca süreçte ülkelere göre değişen aidatların olduğunu da belirtmek gerekiyor. Dijital müzik kazançlarından da yüksek oranlarda kazanç ödentisi alınıyor.

Apple Music ve Spotify kazanç farkı yanında bu da alakanızı Çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.