Instagram, platformda NFT satış yarıyılını başlatıyor

21.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Instagram, platformda NFT satış yarıyılını başlatıyor

Meta ’nın en ehemmiyetli platformları arasında başı sürükleyen Instagram için bugün NFT mevzusunda bir adım daha atıldı.

Türkçe karşılığı Kaliteli Fikri Tapu olarak belirlenen NFT şu an patlama yaptığı yarıyıldan çok ama çok uzakta bulunuyor. Buna karşın Instagram sonrasında bir adım atan Facebook, platformda belirli şahıslar için NFT yarıyılını başlatmıştı. Süreci deneyebilen kullanıcılar, platformda satın aldıkları ya da ürettikleri NFT ’leri ayrıntılarıyla beraber paylaşabilir hale geldi. Sürece ciddi biçimde geç kalan firma, kullanıcıların dolaysız olarak Instagram ve Facebook üzerinden NFT satarak para kazanmasını da istiyordu.

İşte bu mevzuda çalışmalar bitirildi ve Instagram ’a dolaysız olarak uygulama içerisinde NFT satma takviyeyi getirildi. Şimdilik yalnızca ABD ’deki belirli içerik üreticilerin kullanabildiği altyapı, yeni bir kazanç kapısı anlamına geliyor ancak çok da dikkat çekebilecek gibi görünmüyor. 2024 ’e kadar NFT satışlarından komite almayacağını aktaran Meta, süreci ileride Facebook için de faal edecektir.

NFT satış dayanağının yakında öbür ülkelere götüreceklerini belirten Meta, Instagram profilleri için video NFT takviyeyi bile hazırladıklarını aktarıyor. Ancak daha evvel de söylediğimiz gibi firma bunların hepsinde çok geç kalmış bulunuyor. NFT altyapısının bir daha patlaması ya da içerik üreticiler için kumpaslı bir kazanç kapısına dönmesi yakın yarıyılda netlikle beklenmiyor.

Unutanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT ’ler Non-Fungible Tokens ’ın kısaltması bir blok zincirinde herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı depolanan ve sahiplik delili bulunan, sanat yapıtı gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

Instagram, bundan evvel aktüel abone sayıları ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamaya göre uygulama aktüel olarak aylık 2 milyar aylık faal kullanıcı rakamını erişmiş gidişatta. 2018 senesinde aylık 1 milyar faal kullanıcıyı geride bırakan Instagram, halen Facebook ’un gerisinde yer alıyor. Meta ’nın kendi bilgilerine göre Facebook ’un şu an 2,96 milyar aylık faal kullanıcısı bulunuyor. Meta yaradılışı ile bir alt işletme halini alan Facebook, yeni nesli kaybetti ancak halen milyarları bünyesine sürüklemeye sürdürüyor

Instagram NFT satış takviyeyi yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.