Türkiye Uzay Ajansı, Axiom Space ile anlaşma imzaladı

16.04.2023
8
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye Uzay Ajansı, Axiom Space ile anlaşma imzaladı

Türkiye Uzay Ajansı, ISS ’e bir Türk yurttaşı götürmek için Axiom Space şirketi ile uyuşma imza attı.

Kaçıranlar için kurulan Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda bilave edilmedik bir ilan geçmiş ve bütün olarak şunu aktarmıştı: “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Ulusal Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 amaçtan bkocamandır. Türkiye Cumhuriyeti ’nin 100. senesinde bir Türk yurttaşı, zorunlu eğitimleri aldıktan sonra Beynelmilel Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye ’nin insanlı ilk uzay misyonu hakikatleştirilecek ve bilim insanlarımıza Beynelmilel Uzay İstasyonu koşullarında deney yapma imkânı sağlanacaktır.

TUA bugün yine gündemde zira süreç için Axiom Space şirketi ile uyuşma sağlandı. Bu mevzuda bakan Varank Twitter ’dan şunu yazdı: “Cumhuriyetimizin 100. senesinde hakikatleştireceğimiz insanlı ilk uzay vazifesinde tarihi bir uyuşmaya imzalaydık. Tercih süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Ulusal Uzay Programı ile hayaller şerefe dönüşüyor.”

Axiom Space, aktarıldığı kadarıyla uzay yolculuğu özelinde Türkiye ’ye eğitim ve uçuş hizmeti verecek. Uzaya götürme harekâtı ise yeniden SpaceX ortaklığıyla olacak. Zira Axiom Space kendi misyonlarında da SpaceX ’in Falcon 9 ’unu kullanıyor. İşletmenin kendi geliştirdiği bir roket bulunmuyor, SpaceX ortaklığıyla Axiom Station adlı özel bir uzay istasyonu kurma çalışmaları da yürütüyor.

Geçtiğimiz hafta da süreç için uzaya gidecek bireyin seçilmediği aktarılmıştı. Twitter ’dan bir paylaşım yapan Türkiye Uzay Ajansı, süreç ile ilgili olarak şunu açıklamıştı: “Türkiye ’nin insanlı ilk uzay yolculuğunda coşkulu sona doğru yanaşıyoruz. Üzüntüye süreci titizlikle sürüyor.” İlk bireyin ne zaman belli olacağı henüz kesin değil ancak seçilen bu kaderli bireyin sene bitmeden belli olması bekleniyor.

TUA İdare Heyeti Azası Prof. Dr. Lokman Kuzu, geçtiğimiz aylarda uzaya gidecek olan ilk Türk yurttaşı için toplam maliyetin takribî 70 milyon dolar 1.280.496.000,00 Türk Lirası olacağını açıklamıştı. Süreçte SpaceX ile ortaklık kurulacak ve misyon dolaysız olarak Falcon 9 roket modeli ve Dragon kapsülü ile hakikatleştirilecek.

Türkiye Uzay Ajansı tasarıları yanında da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı garip projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.