Samsung bir 200 megapiksel kamera sensörü daha tanıttı

22.02.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Samsung bir 200 megapiksel kamera sensörü daha tanıttı

2023 ’şan başında gelecek Samsung Galaxy S23 tezsi evvelinde işletme bir 200 megapiksel kamera sensörü daha tanıttı.

Samsung, geçtiğimiz sene 108 megapiksel üstüne çıktı ve çıtayı 200 megapiksel seviyesine kadar taşıdı. Bu mevzuda karşımıza çıkan ilk çözüm ISOCELL HP1 olmuştu. Bunun üstüne geçtiğimiz aylarda ISOCELL HP2 ismi sıçranarak ISOCELL HP3 tanıtıldı. Şimdi ise yeniden 200 megapiksel çözünürlüğe sahip ISOCELL HPX geldi. Dolaysız olarak Xiaomi için hazırlanmış olduğu iddia edilen ancak bu kesin olmayan sensör, Tetra 2 Pixel Binning teknolojisini temel alıyor ve 8K 30 fps video yardımı ile geliyor.

Yalnızca Çin merkezli olarak satılacağı aktarılan Samsung ISOCELL HPX, düşük ışık gidişatlarında bayağıdan daha pak 50 megapiksel çıktılar verebiliyor. 0.56-mikro piksel boyutu bulunan yeni sensör, söylendiği kadarıyla öbür 200 megapiksel sensörlerden yüzde 20 daha küçük yapıda. Bu ehemmiyetli zira telefonların içerisinde işletmelerin çok fazla yeri bulunmuyor.

Üç değişik modelden oluşacak ve 2023 ’şan başında lanse edilecek Samsung Galaxy S23 serisinde özellikle en üstteki Galaxy S23 Ultra dikkat topluyor. Bu model özellikle de kamera mevzusunda iddialı geliyor. Galaxy S23 Ultra ’da da 200 megapiksel bir ana kamera olacak ve bu kamera daha evvel sızan balakalara göre 1/1.3 inç boyutunda bir sensörü temel alacak. F1.7 diyafram kıymeti ile desteklenecek sensörün, kaynaklara göre 0.6µm piksel boyutu bulunuyor.

Daha evvel söylendiği kadarıyla Galaxy S23 Ultra ’da yalnızca Samsung telefonlara özel başka bir 200 megapiksel sensöre ver verilebilir. Bu yeni sensöre ISOCELL HP2 ismi verilebilir ya da çok daha değişik bir ad seçilebilir. Bu mevzuda henüz net balakalar gelmiş değil.

Samsung imzalı yeni 200 megapiksel kamera sensörü yanında bu da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.