Elon Musk, mavi onay rozetinin dahil olduğu Twitter Blue için son maliyeti verdi

25.01.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Elon Musk, mavi onay rozetinin dahil olduğu Twitter Blue için son maliyeti verdi

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter üzerinde garip büyümeler olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk ’ın Twitter Blue aboneliğini aylık 5 dolardan 20 dolara çıkarmak istediği ortaya atılmıştı. Buna ek olarak Blue aboneliğinin mavi onay rozeti sahiplerine lüzumlu kılınacağı da gelen balakalar arasında yer almıştı. İşte bu vaziyet biraz evvel netlik kazandı. Musk, Twitter ’dan daha evvel aylık 4,99 dolar olan Twitter Blue aboneliğinin bundan sonra aylık 8 dolar olacağını duyurdu. Aktarıldığı kadarıyla bu aboneliğin içerisinde mavi onay rozeti de olacak.

Yeni yarıyılda parayı veren herkes mavi onay rozeti alabilecek, daha evvel mavi onay rozeti olanlar da bunu gözetmek ismine aylık 8 dolar vermek zorunda kalacak. Blue kolisinin maliyeti ülkelere göre farklılık gösterecek ve ekstra bihtimaller de sunulacak. Bunlar arasında ücretsiz kullanıcılara oranla yüzde 50 daha az reklam, daha uzun video / sesli içerik paylaşım desteği ve cevaplarda öncelik gibi ekstralar olacak.

Elon Musk, Twitter ’ın ancak bu biçimde spam ve bot hesaplardan kurutulacağına inanıyor. Musk ayrıca platformu kârlı bir yer haline getirmeye de çalışıyor. Twitter ’a ederinden çok daha fazla para veren Musk, Blue üzerinden elde edilen kazanç ile platformdaki ehemmiyetli içerik üreticilerin destekleneceğini de belirtiyor.

Bu vaziyet hali hazırda tepki sürüklüyor. Misalin bir kullanıcı Musk ’a “Ayda 8 dolar ödemeyi seçim etmeyen herkes bot arkasını mı edilmeli?” biçiminde bir soru yöneltiyor. Bir kullanıcı ise “Binlerce sahte Elon Musk hesabının ayda sadece 8 dolar karşılığında doğrulama rozeti kazandığını görmek için sabırsızlanıyorum. Bu bütün bir facia olacak.” diyor. Twitter hiçbir zaman paranın ön tasarıda olduğu bir platform olmadı. Ancak Elon Musk bir iş insanı ve bunu değiştirmeye kararlı görünüyor.

Twitter ’s current lords & peasants system for who has or doesn ’t have a blue checkmark is bullshit.

Power to the people! Blue for $8/month.

— Elon Musk @elonmusk November 1, 2022

Elon Musk bugün bu mevzuda dünyaca ünlü yazar Stephen King‘le bile konuşmuştu. Kaçıranlar için Stephen King resmi hesabından “Mavi onay rozetimi yakalamak için ayda 20 dolar mı? Sxx.. et, bana ödeme yapmalılar. Şayet böyle bir şey olursa, Enron gibi giderim.” demişti.

Buna Elon Musk ’ın cevabı ise şöyle olmuştu: “Faturaları bir biçimde ödememiz gerekiyor! Twitter tamamen reklam verenlere bel bağlayamaz. 8 dolara ne dersiniz?” Musk ayrıca şunu da ilave etmişti: “Bu uygulamaya geçmeden evvel mazereti daha uzun bir biçimde açıklayacağım. Botları ve trolleri yenmenin tek yolu bu.”

Twitter Blue şu an ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da açılmış gidişatta. Musk ’ın son adımıyla beraber küresel olarak kullanıma sunulması ve Türkiye ’ye de gelmesi bilave edilen Blue, bireylere ekstra özellikler sağlıyor ve bunlar arasında Musk sayesinde gelen Tweet tertip etme özelliği de yer alıyor.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.