Togg C-SUV ’un Türkiye ’deki rakiplerinden ne kadar vergi alınıyor?

13.01.2023
2
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Togg C-SUV ’un Türkiye ’deki rakiplerinden ne kadar vergi alınıyor?

Geçtiğimiz hafta düzenlenen faallikte ilk fabrikayı açan Togg, ilk modeli C-SUV için maliyeti hali hazırda resmi olarak açıklamadı.

Togg C-SUV, 2023 ’nam ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Maliyetinin şubat ayında açıklanması bilave edilen vasıtanın Türkiye ’de birebir sınıf rakipleri gün geçtikçe çoğalıyor. Artık Türkiye ’de çok rakamda tamamen elektrikli SUV taşıt satılıyor. Peki bu taşıtlardaki vergi yükü ne gidişatta? Aktüel misaller üzerinden yanıt vermek kolay. Türkiye maliyeti dün duyurulan tamamen elektrikli Volvo C40 Recharge ’ın altta yer alan P6 versiyonu, banalde 905 bin TL maliyete sahip.

Bu sayının üstünde ÖTV ilave edildiği zaman maliyet 1.449.376 TL oluyor. Bunun üstüne yüzde 18 Katma Değer Vergisi ilave edilince vasıtanın satış maliyeti 1.713.764 TL seviyesine kadar çıkıyor. Aynı vasıtanın P8 versiyonu ise vergiler hariç 995 bin TL, vergiler ile 1.885.946 TL oluyor. Volvo ’nun öbür tamamen elektrikli SUV modeli XC40 Recharge ise vergiler hariç 885 bin TL maliyete sahip. Vasıtanın satış maliyeti ise vergilerden sonra 1.676.004 TL oluyor.

Türkiye ’de en çok tamamen elektrikli SUV satan adlardan birisi Alman devi Mercedes-Benz. Şirketin en ucuz elektrikli SUV ’u EQA modeli ve bu taşıt vergiler hariç 1.023.676 TL maliyete sahip. Vasıtanın satış maliyeti ise yüzde 60 + yüzde 18 Katma Değer Vergisi sonrasında 1.938.500 TL seviyesine kadar çıkıyor. Başka Bir Deyişle görebileceğiniz üzere çoğu vasıtanın maliyeti vergilerden sonra ikiye katlanıyor.

Peki ÖTV gidişatı Togg C-SUV özelinde nasıl olacak? Togg ’un ortaklarından Anadolu Grubu ’nun İdare Heyeti Başkanı Tuncay Özilhan, geçtiğimiz aylarda bu mevzuda bazı açıklamalarda bulunmuş ve şunları aktarmıştı:

“İlk yola çıktığımızda bir hedef maliyet koyduk ve bütün parça siparişlerini tamamladık. O hedef maliyete eriştik. Üstüne çıkmadık. euro bazında bir maliyet koymuştuk. İki sene geçti ama aynı yerde duruyoruz. Togg ulaşılabilir bir maliyetle piyasaya çıkacak. Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık.

Sonrasında elektrikli otomobil ithalatı çoğalınca yüzde 60 ’a çıkardılar ÖTV ’yi. Ondan sonra yüzde 10 ’a düşürdüler. Fakat biz yüzde 10 ’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir aşırılık var ÖTV ’de ama onu çözebiliyoruz, problem değil. Türk yurttaşının ulaşabileceği bir taşıt düşünüyoruz.”

Bu açıdan kesin değil ancak mümkün daha düşük ÖTV oranı ile Togg ’un maliyeti birçok rakibinden daha düşük olabilir. Taşıt için beklenti hali hazırda 800-900 bin TL seviyesinde yer alıyor. Ancak C-SUV ’un çıkmasına daha uzun bir vakit var. Bu açıdan maliyet 2023 ’nam şubat-mart yarıyılında daha düşük ya daha yüksek olabilir.

Bu arada Togg serüveni özelinde geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de bir açıklama yapmıştı. Bakan, şunları söyledi: “Kamu bankaları ile görüşme hakikatleştirdik, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankaları vasıtanın alım süreci için zorunlu teşvikleri Kâr etmeyecek biçimde kredi gibi verecek.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ayrıca “Kamuda da Togg ’un kullanımı için alım garantisi yaptık.”, “Togg büyük bir hayalin asla vurumudur.” ve “Togg cari sarihte eksilmeye neden olacak.” tümcelerini de kurmuştu.

C-SUV ’un maliyeti özelinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılmış şu açıklamayı sizlerle bir defa daha paylaşmak istiyoruz: “Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada firmanın bir maliyet siyaseti var. Başından beri şunu söylüyorlar.

‘Biz piyasaya C sınıfı SUV bir vasıtayla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki başka bir deyişle C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel taşıtlar hangi maliyetten satılıyorsa biz o maliyet marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız ’. Başından beri söyledikleri bu.

Bu mantıkta da maliyetini merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV taşıtlar hangi maliyetlerden satılıyor? Bakarsınız usunuzda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu maliyetlerden piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz.

Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığında C sınıfı SUV segment taşıtlarla aynı marjda satılma hedefi var. Firma bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” demişti.”

Togg dayanağı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.