Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler [9 Eylül]

28.03.2023
12
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler [9 Eylül]

Sosyal medyanın en ehemmiyetli platformlarından Instagram, değişik sınamalara beta versiyonları üzerinde etkin olarak devam ediyor.

TechCrunch ’a bugün bir açıklama yapan Instagram, platformda Twitter ’daki “retweet” benzeri tekerrür paylaşım altyapısını test etmeye başlayacaklarını belirtti. “Repost” olarak geçen özellik, şahısların başkaları tarafından yapılan içerik paylaşımlarını kendi akışlarında tekerrür paylaşmasına imkân tanıyacak. Bu tekerrür paylaşımlar için şahsi profillere özel bir “repost” bvefatı koyacak olan işletme, bu sayede içerik üreticilerin orijinal paylaşımları üzerinden öne çıkmasını da sağlayacak. Uzun zamandır arz edilen özellik, yüksek olasılıkla hemen kullanıma çıkmayacak. Zira yeni altyapı evvel küçük bir kitle üzerinde test edilecek.

Bu arada uygulamaların beta versiyonlarını inceleyen Alessandro Paluzzi de yeni özellikler bulmaya devam ediyor. Son keşiflere göre işletme Reels ’lerin yorum bvefatına bir “Beğenenler” bvefatı ilave etmek ismine testler hakikatleştiriyor. Bu bvefatta içeriğe gelen toplam beğeni sayısı ve içeriği beğenen şahıslar adları ve profil resimleri ile görülebilecek. Bu arada işletme şahısların profillerine hobilerini ya da alaka alanlarını ilave etmesi için de bir altyapı geliştiriyor. Bu daha evvel de gündeme gelen altyapı için profil özelleştirme ayarları içerisine zorunlu alternatifler şimdiden ilave edilmiş vaziyette.

BeReal uygulamasının altyapısını kopyalama konusunda da testler yapan ve bu taraftaki paylaşımların çevresine mavi bir ulusa koyacağı ortaya çıkan Instagram, şahısların yakında bir aktiflik oluşturarak paylaşmasına da imkân tanıyacak. İşletme ayrıca önümüzdeki yarıyılda şahısların yalnızca seçtikleri yakın dostlarının görebileceği Reels ’ler paylaşmasına da izin verecek. Yakında ileti bildirimlerinin suskuna alınması için şahıslara vakit seçme bahtı tanıyacak olan platform, müzik çıkartmalarına emoji ekleme mevzusunda da testler hakikatleştiriyor.

Paluzzi tarafından şirketin Cyberpunk2077 özelinde bir chat teması geliştirdiği de ortaya çıkarılmıştı. Buna ek olarak Instagram ’ın herkese sarih koleksiyonlar için testler yaptığı da bulunmuş vaziyette. Bu altyapıda belirli içerikler bir koleksiyon içerisinde bir araya gelerek tek seferde toplu olarak paylaşılabilecek. Paluzzi, ayrıca bir “Quite Mode” için de keşif yapmış vaziyette.

Bu mod etkin edildiği zaman uygulama geceleyin bildirimleri otomatik olarak kapatacak. İsteğe bağlı olarak çalışacak özellik, bildirimleri keserek uykunuzun bcan verilmesini yasaklayacak. Bu sistemde kapatılan bildirimler yüksek olasılıkla sabah saatlerinde karşınıza getirilecek. Ayrıca işletme “sen de ekle” sistemi özelinde trend olan içerikleri gözler önüne serecek bir bvefat da geliştiriyor. Burada hem Instagram çalışanları hem de algoritma tarafından seçilen içerikleri gösterileceği belirtiliyor.

Bu arada işletme uzun müddettir şahısların uygulama içerisinde içerik zamanlayabilmesi için de çalışıyor. Bu mevzuda geçtiğimiz ay bir aktüelleme yapan Instagram, yakında şahısların 20 ’şer dakika aralıklarla 75 güne kadar içerik giderekmesine imkân tanıyacak. Bu sayede uzun vadeli otomatik içerikler paylaşımları ayarlanabilecek, bu da sosyal medya idareyicilerine ve sık sık kumpaslı paylaşımlar yapan işletmeler ile banal kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Şirket buna ek olarak istenilen Reels ’lerin Reels bvefatına / sekmesine sabitlenmesi için de bir altyapı geliştiriyor. Buna ek olarak şahısların profillerine değişik hobilerini ya da beğendikleri sanatçıları ilave etmesi için de bir sistem planlayan işletme, ayrıca “Share a Snapshot” adlı bir özellik de planlıyor. Burada bir QR kod oluşturulacak ve bunu tarayan şahıslar seçtiğiniz harita görüntüsüne süratli biçimde ulaşabilecek.

Instagram tarafından geliştirilen yeni özellikler yanında bu da alakanızı çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.