Meta, ekonomik olarak endişe yaratmaya devam ediyor

02.05.2023
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Meta, ekonomik olarak endişe yaratmaya devam ediyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın başındaki çatı firma Meta, iyi görünmeyen son çeyrek neticelerini açıkladı.

Meta, 2022 ’nin üçüncü çeyreğinde 27,7 milyar dolar kazanç ve 4,3 milyar dolar net kâr açıkladı. Yalnızca üç aylık bir yarıyılda milyar dolarlık net kâr elbette az değil ancak işletme bu sene her çeyrek daha az net kâr açıklıyor. Bunu hemen altta görebileceğiniz tablo sarihçe ortaya koyuyor. Misalin işletme 2021 ’in üçüncü çeyreğinde başka bir deyişle aynı yarıyılında 9,1 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Kazançların düşmesine neden olarak küresel ekonomik gidişatları ve enflasyonu gösteren Meta, kazanç kaybını yatırımcılarına metaverse tarafına yapılan büyük yatırımlar üzerinden pozitif göstermeye çalışıyor.

Birçok yatırımcı ise metaverse için çok fazla para yakıldığını düşünüyor. Meta CEO ’su Mark Zuckerberg, metaverse ’in uzun vadeli getirisinin çok yüksek olacağına inanıyor. Şimdilik kimse şirketin metaverse mevzusundaki adımlarından pek fazla etkilenmiyor. Hatta işletmenin kendi çalışanları bile şirketin kurduğu sanal dünya Horizon Worlds içerisinde pek fazla müddet geçirmiyor.

Birçok yatırımcı Meta ’nın metaverse şansında ekonomik olarak çok makûs vaziyete gelebileceğinden kaygı ediyor. Şirketin sosyal medya tarafı da daha öncekisi kadar reklam kazancı getirmiyor. Bu mevzuda özellikle Instagram ’dan çok kullanıcı sürükleyen TikTok ’un tesiri bulunuyor. Artık yeni nesil TikTok ’ta yer alıyor ve işletmelerin reklam bütçeleri de oraya kayıyor. Ayrıca Meta ’nın reklam kazançlarını Apple ’ın adımları da ciddi biçimde eksiltiyor. Bu mevzuda atılan en son adım burada yer alıyor.

Firma dün Türkiye gündeminde çok ses getirdi. Zira rekabet karşıtı uygulamalar odaklı soruşturma neticesinde Meta Facebook, Instagram ve WhatsApp ’ın çatı firmayı tarafına Türkiye ’de bütün 346.717.193,40 TL yönetimsel para cezası çıktı.

Bu cezayı veren Rekabet Müesseseyi, resmi olarak şunları aktarmıştı: “Meta Platforms, Inc. Daha Önceki unvanı Facebook Inc., Meta Platforms Ireland Limited Daha Önceki unvanı Facebook Ireland Limited, WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. ’nin 4054 rakamlı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına müteveccih olarak yürütülen soruşturma bitirildi. 

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın mülakatı neticesinde; FACEBOOK ’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı bilgileri birleştirmek suretiyle şahsi emelli sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini güçleştirmek ve pazara giriş maniyi yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 rakamlı Kanun ’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla ismi geçen teşebbüse yönetimsel para cezası verilmesine karar verildi.

Ceza hakkında Meta lafçısı “Rekabet Müesseseyi ’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğine gözetiyor ve insanlara kendi bilgileri üzerinde hakimiyet sahibi olma hakkı ve saydamlık sunuyoruz. Mevzu hakkında tüm alternatiflerimizi değerlendireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Meta gidişatları yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.