BMW i Vision Dee, en renkli konsept otomobil oldu [Video]

05.01.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BMW i Vision Dee, en renkli konsept otomobil oldu [Video]

Sabah saatlerinde ayrıntılarına burada yer verdiğimiz BMW i Vision Dee, CES 2023 ’şöhret sarih ara en renkli konsept otomobili oldu.

Daha evvel paylaşılan öteki ayrıntılarına burada ulaşabileceğiniz konsept otomobil modeli BMW i Vision Dee, renk değiştirebilen bir vasıta konumunda. Bu mevzuda işletmenin CES 2022 ’de tanıttığından çok daha iyi olan model, şimdi paylaşılan yukarıyadaki video ile ses getirdi. Bu videoda vasıtanın çok rakamdaki renk kombinasyonu gözler önüne seriliyor ve kurulan bu altyapı çok alaka çekici bulunuyor. Peki bu nasıl muhtemel oluyor? Vasıtanın dışında aktarıldığı kadarıyla 240 değişik ayrı ayrı hakimiyet edilebilen e-mürekkep bvefat yer alıyor. Bu bvefatlar 32 değişik renk gösterebiliyor, bu sayede çok rakamda değişik renk kombinasyonu kurulabiliyor. Taşıttaki gövdede yalnızca sabit renk gösterimi değil hareketli animasyonlar da kullanılabiliyor.

Yapılan açıklamaya göre vasıta üzerinde yer alan film temelli kaplama, belirli seviyede elektrik akımı uygulandığında renk pigmentlerini değiştiren minik mikrokapsüller kapsıyor. BMW ise mevzuda “Kurulan altyapı saniyeler içinde neredeyse baki spektrumda desen üretilmesine ve çeşitlendirilmesine imkân tanıyor” diyor. Retro ile çağdaş çizgiyi harmanlayan elektrikli gelecek gösterimi, renk başkalaşımı ve e-mürekkep oturumları özelinde ABD merkezli Ink Corporation imzalı teknolojileri kullanıyor. Bu işletmenin düşük enerji sarfiyatı bulunan e-mürekkep teknolojisini, e-kitap okuyucular ve uslu saat üreten işletmelere sattığı da aktarılıyor.

BMW ’nin satışını yaptığı otomobilleri için ne zaman renk değiştiren gövde opsiyonu sunacağı ise henüz belli değil. Ancak işletmenin böyle bir yapı için çıkışı hemen yapması çok mümkün görünmüyor. Bu yapının legal izinler mevzusunda da mesele çıkaracağı düşünülüyor.

BMW i Vision Dee yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.