CEO Lei Jun da katıldı: İlk Xiaomi elektrikli otomobil modeli zorlu testlerde

18.01.2023
6
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
CEO Lei Jun da katıldı: İlk Xiaomi elektrikli otomobil modeli zorlu testlerde

Dev teknoloji şirketi Xiaomi, uzun zamandır bir elektrikli otomobil geliştiriyor ve bu taşıt için ehemmiyetli çalışmalar yapıyor.

İlk tamamen elektrikli Xiaomi otomobil modeli uzun müddettir masada bulunuyor. Taşıtı en son gündeme getiren yukarıyadaki galeride görebileceğiniz ilk ağır kamuflajlı resimler olmuştu. Dört kapılı bir sedan olan tamamen elektrikli taşıt, bu sefer karlı / buzlu tabanda test edilirken görüntülendi. Yeniden kamuflajlı olan otomobilin bu test sürecine CEO Lei Jun ’un da katıldığı ve iki vasıtayla gidilen test sürecinde bir taşıtı bizzat kullandığı aktarılıyor. Son iddialara göre işletmenin ilk taşıtı pazarda Tesla Model 3 karşısına çıkarılacak ve 38 bin dolardan başlayacak. Söylendiği kadarıyla Xiaomi ilk otomobili için iki değişik versiyon geliştiriyor. Alttaki vasıtanın maliyeti opsiyonlara bağlı olarak 38-44 bin dolar aralığında değişecek ve bu vasıtada 400V dayanaklı BYD lityum demir fosfat batarya kullanılacak. İkinci versiyon ise 51 bin dolardan başlayacak ve bu vasıtada 800V CATL Qilin batarya kullanılacak. Bu batarya uygun koşullarda yalnızca 15 dakikada yüzde 80 doluluğa taşınabilecek.

Xiaomi, büyük bir gelecek gördüğü otomobil pazarına 2024 senesinde giriş yapmak istiyor ve bu mevzuda Çin merkezli başka işletmelerle de görüşmeler yapıyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan balakalara göre işletmenin ilk taşıtı özerk sürüş mevzusunda lazer temelli LiDAR sensörü ile donatılacak. Şirket bu mevzuya büyük umursuyor ve uzun zamandır Kaptan Test adlı bir özerk test otomobili ile asıl yaşam testleri asıllaştırıyor. Özerk sürüş sistemleri için 500 ’den fazla çalışana sahip olan işletme, yaptığı büyük yatırımlar ile 2024 özelinde bu tarafın lideri olmayı hedefliyor.

İlk taşıtına Qualcomm ve Nvidia imzalı harekâtçılara yer verecek ve sensörler özelinde Almanya merkezli Continental ile çalışacağı iddia edilen Xiaomi ’nin, “Le mans” adlı ikinci elektrikli otomobil ise söylendiği kadarıyla 2025 senesinde yollara çıkarılacak. Bu taşıt ilk model ile aynı temeli paylaşacak ancak üç elektrik motoru ile çok daha güçlü bir alternatif olacak. Bu taşıt yüksek olasılıkla bir SUV olarak ses getirecek.

Dev teknoloji şirketi elektrikli otomobil mevzusunda ehemmiyetli avantajlara sahip olduğuna inanıyor. Bunu Lei Jun geçtiğimiz sene paylaştığı şu maddeler ile açıklamıştı:

1. Uslu elektrikli taşıtlar ananesel otomotiv sektörünün iş modelini kökten değiştirdi ve Xiaomi, teçhizat tabanlı internet hizmeti iş modeli hakkında detaylı bilgiye sahip.
2. Xiaomi, yazılım ve teçhizat entegrasyonunda en kapsamlı tecrübeye ve internet sektöründeki en derin imal teknik balakasına sahip.
3. Xiaomi ’nin ürün spektrumu, ürün ölçeği ve kullanıcı rakamı açısından en kapsamlı uslu ekosisteme sahip.
4. Xiaomi, uslu elektrikli taşıtlara uygulanabilecek çok rakamda temel teknolojiye sahip.
5. Xiaomi, dünya çapındaki Mi fanlarının güven ve dayanağıyla güçlü bir markaya ve güçlü bir kullanıcı tabanına sahip.
6. Xiaomi ’nin bu alana güvenle yatırım yapmasına imkân tanıyan bol ölçüde nakit kaynağına sahip.

Lei Jun otomobil projesi için, “Bu, yaşamımın son büyük teşebbüsçülük projesi olacak. Tüm şahsi itibarımı ortaya koymaya ve uslu elektrikli taşıtımız için gereken tüm gayreti vermeye hazırım. Xiaomi elektrikli vasıtasının başarıya erişmesi için tüm gayret boyunca ekibimin başında olmaya kararlıyım” demişti.

Xiaomi otomobil tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.