BMW ile Amazon ve Mercedes-Benz ile Microsoft otomobil odaklı ortaklık kurdu

10.02.2023
7
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
BMW ile Amazon ve Mercedes-Benz ile Microsoft otomobil odaklı ortaklık kurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Almanya merkezli BMW ve Mercedes, Amazon ve Microsoft ile bir araya geldi.

Otomobiller son senelerde çok süratli biçimde değişiyor, artık kullandığımız vasıtaların kalbinde güçlü bilgisayar yer alıyor. Ancak bir zaman sonra bunlar da yeterli gelmeyecek. Şirketler daha gelişmiş ihtimaller için buluttan faydalanmaya başlayacak. İşte bu adlardan birisi BMW olacak. Dev üretici kısa zaman evvel gelecek için Amazon ile “Amazon Web Services AWS” bulut sistemi özelinde ortaklık kurduklarını duyurdu.

BMW tarafından yapılan açıklamaya göre gelişmiş AWS yazılımları, “Neue Klasse” olarak geçen platform üzerine kurulacak yeni nesil elektrikli taşıtlara entegre edilecek. Bu platform mevcut BMW modellerine mukayeseyle takribî üç kat daha fazla vasıta bilgisi işleyecek bir temel üzerine kuruluyor. Bu taşıtlara yüksek eforu sağlayacak olan Amazon, şirketlere tehlikesiz bir bilgi yönetimi vadettiği AWS özelinde başka otomobil şirketleriyle de görüşmeler yapıyor.

Neue Klasse platformuna sahip taşıtlardan gelen tüm bilgileri AWS üzerinde depolayacak ve işleyecek olan BMW, bugün ortaklık mevzusunda gündeme gelen tek ad değildi. Mercedes-Benz ve yazılım devi Microsoft da ehemmiyetli bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu ikili arasındaki ortaklığın artta dolaysız olarak otomobil imali yer alıyor. 

Mercedes-Benz, otomobil fabrikalarını Microsoft Cloud ’a bağlayan MO360 Bilgi Platformunu karşımıza çıkarıyor. Kurulan bu uslu altyapı sayesinde otomobil imal yararının 2025 ’e kadar yüzde 20 oranında artırılması kastediliyor. Microsoft Cloud bulut altyapısı sayesinde Mercedes-Benz fabrikalarındaki lojistik takımlarının tedarik zinciri darboğazlarını çok daha süratli çözmesi kastediliyor.

Bu altyapı sayesinde düşük emisyonlu imal için kaynakların zinde olarak yönetilebileceğini belirten Mercedes-Benz, imal takımlarının rastgele bir aygıttan Microsoft Power BI ’a ulaşıp balaka alabileceğini, karbon emisyonlarını, enerji ile su kullanımını ve atık idaresini takip etmek için gelişmiş bilgi analitiği taşıtlarına ulaşım sağlayabileceklerini aktarıyor.

Temelde vasıta imalini daha bereketli, elastik ve sürdürülebilir hale getirmek için iş birliği yapan Mercedes-Benz ve Microsoft, yeni MO360 Bilgi Platformu ile dünya çapındaki takribî 30 değişik binek otomobil fabrikasını Microsoft Cloud ’a bağlayacaklarını açıklıyor.

BMW, Mercedes, Amazon ve Microsoft ortaklıkları yanında bu da alakanızı çekebilir: Uçan otomobil modellerinin lideri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.