Hilton, Starlab için astronot yaşam alanları tasarlayacak

27.02.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hilton, Starlab için astronot yaşam alanları tasarlayacak

Dünyanın en büyük otel ve turizm işletmelerinden Hilton, Starlab uzay istasyonu üzerinden tuhaf bir çalışmaya giriş yapıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS, şayet bir farklılık olmazsa 2030 itibarıyla emekliye ufalayacak. Ancak bu gidişat sonrasında ABD pespaye dünya yörüngesinden tamamen ufalamayacak. ISS ’in yerini özel uzay istasyonları alacak. Şu an bu mevzuda çalışan birçok değişik şirket bulunuyor. Bunlar arasında Voyager, Nanoracks ve Lockheed Martin üçlüsü de yer alıyor. Bu üçlü “Starlab” ismi verilen bir özel uzay istasyonu geliştiriyor ve bunu 2027′nin başında pespaye dünya yörüngesine yerleştirmek istiyor.

Bu içerisinde aralıksız olarak dört değişik astronotun yer alacağı özel uzay istasyonunun geliştirme sürecine, Hilton şirketi de dahil olacağını duyurdu. Aktarıldığı kadarıyla Hilton, misafirlerine fantastik bir manzara sunacak istasyondaki astronotların yaşam alanlarını planlayacak.

Hilton, otelleri üzerinden yaşam alanı oluşturma mevzusunda çok büyük tecrübelere sahip. Ancak işletmenin uzay alanında bir çalışması ya da tecrübesi bulunmuyor. Bu açıdan kendisi için gerçekten tuhaf bir sürece giriş yapmaya hazırlanan işletme, astronotların uzay etrafında rahat etmesi için benzersiz perspektif sunacaklarına inanıyor. 

İşletmenin bu atılımının artta elbette uzay turizmi de yer alıyor. Şimdilik uzayda kalıcı bir turist konaklaması hemen hemen olası değil. Ancak bu gidişat yüksek olasılıkla önümüzdeki 10 sene içerisinde tamamen değişecek. Çok uzak olmayan bir gelecekte uzay turizmi ultra değil banal zenginlerin de ulaşabileceği bir tecrübe olacak.

İleride bu tecrübe ve “turist astronotlar” için lüks yaşam alanlarına sahip uzay istasyonları ve kapsülleri karşımıza çıkacak. Bu bağlamda Hilton, Starlab atılımı ile uzayda konaklama mevzusunda birçok rakibinin önünde yer alabilir.

Hilton ve uzay adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.