Dev isimler bir araya geldi: “Robotlar silahlandırılmasın”

12.03.2023
7
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Dev isimler bir araya geldi: “Robotlar silahlandırılmasın”

Son yarıyılda birçok değişik ticari hale getirilen robot bulunuyor. İşte bu makineler özelinde bir “robotlar silahlandırılmasın” adımı atıldı.

Robot teknolojileri mevzusunda ehemmiyetli çalışmalar yapan Agility Robotics, ANYbotics, Hyundai işletmesi Boston Dynamics, Clearpath Robotics, Open Robotics ile Unitree Robotics kısa müddet evvel bir araya geldi ve “robotlar silahlandırılmasın” başlığı altında ortak bir sarih mektup yayınladı. İşletmeler ürettikleri “genel kullanıma müteveccih” robotları silahlandırmama Hem ekipmansal hem de yazılımsal destek açısından lafı veriyor ve öteki birey ile müesseselerden de kendilerinden satın aldıkları robotları silahlandırmamasını istiyor. Peki böyle bir şey var mı? Genelde fabrika sahalarında tahlil için planlanan robotları silahlandıranlar bulunuyor mu? Bunun cevabı ne yazık ki evet.

Günümüzde üretilen robot köpekler bile silahlandırılmaya başlanmış vaziyette. Bunun ses getiren en son misallerinden birisi hemen burada yer alıyor. Bu gidişat elbette herkes için büyük bir tehlike ve risk oluşturuyor. Bu stil “potansiyel katil robotların” devletlerin resmi güvenlik eforları dışında oluşturulması, büyük hayati kaygılar ortaya koyuyor.

Adı geçen firmalar “robotlar silahlandırılmasın” mottolu sarih mektubu yukarıyada da dediğimiz gibi “genel kullanıma müteveccih” robotlar için oluşturmuş vaziyette. Ancak spesifik olarak askeri emelli geliştirilen silahlı robotlar, robot köpekler de bulunuyor. Başka Bir Deyişle silah taşıyan robotlar geliştirilmeye devam edilecek ve geleceğin savaş alanları ne yazık ki bu teknoloji şahaneleri ile şekillendirilecek.

Direkt olarak askeri kullanım emeliyle geliştirilmiş ve silah sistemiyle donatılmış korkutucu bir robot köpek

Robotlar silahlandırılmasın adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.