Disney, güçlü rakipleri karşısında büyümesini sürdürüyor

01.01.2023
19
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Disney, güçlü rakipleri karşısında büyümesini sürdürüyor

Dünyanın en iyi 9. markası olan Disney, “Disney+, Hulu ve ESPN+” özelinde güçlü rakipleri karşısına büyümesini sürdürüyor.

Disney, paylaşılan son çeyrek neticelerine göre Disney+, Hulu ve ESPN+ servislerine toplam 14,6 milyon yeni abone ilave etmeyi başardı. Bu üç servis ile toplam 236 milyon aboneye erişen işletme, toplam abone rakamı özelinde tek başına 223 milyondan fazla abonesi olan Netflix ’in önünde kalmayı başardı. Yapılan açıklamaya göre uzun süredir Türkiye ’de de sarih olan ve son çeyrekte tek başına 12,1 milyon yeni abone getiren Disney+ ’ın şu an küresel olarak 164 milyon kadar abonesi bulunuyor.

İşletme abone açısından büyüyor ancak bu vaziyet şu an için kazançlara bütün olarak yansımıyor. Zira işletmenin son çeyrekteki işlem hasarı 1,5 milyar dolara yükseldi. Bunun artta artan prodüksiyon giderleri ile teknoloji maliyetlerinin yanı gizeme pazarlama giderlerindeki çoğalış yer alıyor.

Bu arada kaçıranlar için Disney+, servisinin abonelik fiyatları birçok pazarda 8 Aralık sonrasında çoğalacak. Misalin servisin şu an 8 dolar olan temel koliyi aylık 11 dolara çıkacak. Senelik abonelik ise 80 dolardan 110 dolara taşınacak.

İsteyenler daha önceki maliyetleri kullanmaya devam edebilecek ancak bunun için içeriklerde reklam izlenmesi gerekecek. 8 Aralık tarihinde gelecek reklam takviyeli yeni kutu, aylık 8 dolar senelik ise 80 dolara maliyete sahip olacak. Bu arada işletme 8 Aralık tarihinde bazı “bundle” kutuların maliyetin de çoğalışa gidecek.

Burada ilk akla gelen “Yakın zaman içerisinde Disney+ ’ın Türkiye maliyeti de çoğalacak mı?“ sualinin cevabı henüz bilinmiyor. İşletme 2023 ’te maliyet çoğalışına giderse bile Türkiye ’de çok ses getirmeye devam edecek. Zira tüyleri daha şimdiden diken diken eden bir Atatürk merkezli içerik yolda bulunuyor. Onu ayrıntıları dolaysız olarak burada yer alıyor.

Disney ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan tuhaf ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.