Apple, M2 işlemcili yeni iPad Pro modellerini tanıttı

15.05.2023
1
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Apple, M2 işlemcili yeni iPad Pro modellerini tanıttı

Teknoloji devi Apple, rastgele bir faallik yapmadan M2 operasyonculu yeni iPad Pro modellerini tanıttı. İki değişik alternatif karşımızda.

İlk olarak yeni nesil MacBook Air‘e konulan Apple imzalı M2 operasyoncu, bugün iPad dünyasına da dahil oldu. M1 operasyonculu iPad Pro modellerinin yerini alan yeni alternatifler, 11 inç ve 12,9 inç ekranlara sahipler. Tasarımsal olarak rastgele bir farklılık taşımayan yeni “Pro” çabuksu iPad ’ler, M2 operasyoncu ile performans çıtasını daha da yukarıya taşıyor. M2 operasyoncu, Apple ’ın açıklamasına göre M1 ’ye oranla 1,4 kat daha yüksek performans getiriyor. Yeni iPad Pro ’lar, M2 harekâtçıları ve özellikle iPadOS 16 işletim sistemi ile gelen Stage Manager özellikleriyle birçok birey için dizüstü bilgisayar modellerinin yerini alacak izlenimi oluşturuyor.

iPadOS 16 işletim sisteminin en ehemmiyetli yeniliği olan Stage Manager, kaçıranlar için Apple tarafından şöyle açıklanıyor: “Stage Manager, uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak tertip edip görevler arası geçişleri süratli ve kolay hale getiren, tamamıyla yeni bir multitasking tecrübeyi sunuyor. Kullanıcılar bir iPad ekranında ilk defa, üst üste değişik boyutlarda pencereler açabiliyor, pencereleri kenardan çekip bırakabiliyor veya daha süratli ve elastik bir multitasking tecrübeyi için uygulamaları gruplandırarak Dock ’tan çalıştırabiliyor.”

Yeni iPad Pro modelleri arasında bir defa daha oturum açısından üzücü bir fark bulunuyor. 11 inç modelde standart bir Liquid Ağ Tabaka adlı 120 Hz yenileme süratine sahip LCD ekrana yer veriliyor. 12,9 inç modelde ise 120 Hz yenileme süratine sahip Liquid Ağ Tabaka XDR ekran karşımıza çıkıyor. Bu ekran da LCD temelli ancak öteki modelden değişik olarak mini-LED arka aydınlatma kullanıyor.

Bu mevzuda “son derece yüksek bir parlaklık seviyeyi elde etmek için ekranın arttaki yüzeyi tümüyle LED ’lerle kapladık” açıklamasını yapan Apple, makinede 10 binden fazla mini-LED ’e yer veriyor ve böylece 1.000.000:1 kontrastı oranı ile 1.600 nit maksimum parlaklık bir araya getiriliyor. Apple ’ın iPad ’lerde OLED ekran kullanmaya ancak 2024 senesinde başlayacağı aktarılıyor. 

Elbette 5G yardımına sahip olan ve yüksek süratli bağlantı 2.4 Gbps sunan Wi-Fi 6E ile ProRes video kaydolma yardımına sahip olan yeni modellerde, Apple Pencil tecrübeyi de hatırı sayılır oranda büyüyor. Modeller Apple Pencil ’ın ekrana yanaştığını idrak ederek bütün değme konumuna idrak ediyor. İşletme kendisi bu mevzuda şunları aktarıyor:

”2. nesil Apple Pencil ile değmeden idrak etme özelliği, yeni iPad Pro ve iPadOS 16 ’dan efor alarak kullanıcılara ekranla etkileşim kurabilecekleri tertemiz bir boyut sağlıyor. Apple Pencil şimdi ekranın 12 mm üzerinden algılanabiliyor. Bu sayede kullanıcılar bir işaretleme yapmadan evvel işaretlemenin önizlemesini görerek daha alıngan bir biçimde çizim yapabiliyorlar ve Apple Pencil ile yaptıkları her şey daha da kolaylaşıyor. Misalin Karalama özelliği sayesinde, kalem ekrana yanaştırıldığında metin alanları otomatik olarak genişliyor ve el yazısı daha süratli biçimde metne dönüşüyor. Üçüncü taraf uygulamalar da bu yeni özellikten faydalanarak tertemiz işaretleme ve çizim tecrübeleri sunabiliyorlar.”

“Yeni nesil iPad Pro, iPad ile yapabildiklerinizin hudutlarını zorlayarak daha fazla efor, çok istikametlilik ve taşınabilirlikle mucizevi bir iPad tecrübeyi sunuyor.” diyen Apple Global Pazarlamadan Mesul Başkan Takviyecisi Greg Joswiak laflarını şöyle sürdürdü: “M2 yongadan efor alan yeni iPad Pro fantastik bir performans sunuyor ve Apple Pencil ile tertemiz değmeden idrak etme tecrübeyi, ProRes video kayıt özelliği, süper süratli kablosuz bağlantı ve iPadOS 16 ’nın güçlü özellikleri dahil en gelişmiş teknolojileri kapsıyor. Onun gibi başka bir cihaz yok.”

Yeni modellerden 11 inç versiyon 20.499 TL, 12,9 inç versiyon ise 28.499 TL başlangıç maliyetine sahip.

Yeni iPad Pro modelleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold4 ve Galaxy Z Flip4 böyle üretilip test ediliyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.