iPhone 14 Pro ’ların 48 MP ProRAW fotoğraf boyutları bir hayli yüksek

19.03.2023
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone 14 Pro ’ların 48 MP ProRAW fotoğraf boyutları bir hayli yüksek

iPhone 14 Pro ’ların 48 megapiksel çözünürlükteki RAW resim boyutları ortaya çıktığı kadarıyla bir hayli yüksek.

Tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, 14 ve 14 Plus ’tan değişik olarak 12 megapiksel değil 48 megapiksellik bir ana kameraya sahip. Bu ana kamerayla ProRAW çekimler de yapılabiliyor ve 14 Pro ’larda RAW etkin edildiği zaman tek bir 8064×6048 piksel resmin boyutu 80 MB seviyesine kadar çıkabiliyor. iPhone 13 Pro ’nun 12 megapiksel ProRAW çekimleri ise 4032×3024 piksel çözünürlükte 44 MB seviyesini görebiliyor. Bu boyutlar resimtan resme değişiyor ancak genelde arada fazla fark olmuyor.

iPhone 14 Pro ’ların kameraları hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ’teki pro kamera sistemi, sıradan veya profesyonel fark etmeksizin tüm kullanıcılara en iyi resimlerini ve videolarını sürükleme ihtimalini vererek bir uslu telefonda yapılabileceklerin hudutlarını zorluyor.

iPhone 14 Pro teçhizat ve yazılımı derin bir biçimde entegre ederek tüm kameralarda resimler için orta ila düşük ışık performansını mucizevi bir çoğalış sağlayan Photonic Engine ile bilişimsel resimciliği daha da ileri boyutlara taşıyor. Böylece performans Ana kamerada 2 kata, Ultra Geniş kamerada 3 kata, Telefoto kamerada 2 kata ve TrueDepth kamerada 2 kata kadar çoğalıyor.

Photonic Engine, bu büyüleyici nitelik çoğalışını Deep Fusion teknolojisini görüntüleme harekâtının daha erken düzeylerinde uygulayarak sağlıyor. Böylece fantastik ayrıntılar sunuyor, belirgin olmayan dokuları gözetiyor, daha hoş renklerle netice veriyor ve resmin daha fazla balaka kapsamasına imkân tanıyor.

Pro ürün serisinde ilk kez, çekilen resme göre adapte olan dört pikselli bir sensöre ve ikinci nesil sensör bazlı görüntü stabilizasyonuna sahip yeni bir 48 MP Ana kamera sunuluyor. Çoğu resim için, dört pikselli sensör her dört pikseli 2.44µm boyutunda büyük bir dörtlü piksel biçiminde birleştirerek loş ışıkta fantastik bir görüntü performansı sağlıyor ve resmi 12 MP gibi pratik bir boyutta yakalıyor.

Dört pikselli sensör bütün çözünürlükte resimler ve dijital zoom kullanılmayan 4K videolar için sensörün orta seviyedeki 12 megapikselini kullanan 2 kat Telefoto seçeceğini de olası kılıyor. Bu, basmakalıp odak uzaklığında yüksek optik nitelik sağlıyor ve Portre modu gibi özellikler için ideal bir çözüm sunuyor.

Dört pikselli sensör, detayları ProRAW formatında optimize ederek pro iş akışlarına fayda sağlıyor. Dört pikselli sensör için özel olarak planlanan yeni bir suni bilme modeli sayesinde, iPhone şimdi mucizevi bir detay seviyesine sahip 48 MP çözünürlükte ProRAW resimler sürüklüyor. Bu da profesyonel kullanıcılara yeni yaratıcı iş akışları sunuyor.”

iPhone 14 Pro ’lar yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.