NASA, test için asteroit üzerine başarıyla bir uzay aracı çarptı

25.05.2023
5
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
NASA, test için asteroit üzerine başarıyla bir uzay aracı çarptı

Elon Musk ’ın özel uzay işletmeyi SpaceX tarafından DART vazifeyi kapsamında NASA için sevk edilen uzay vasıtayı Dimorphos ’a çarptı.

SpaceX, kaçıranlar için bütün 10 ay evvel NASA ’nın “Double Asteroid Redirection Test” ya da kısaca DART olarak geçen vazifeyi kapsamında Falcon 9 ile meselesiz bir kalkış yaptı ve bu kapsamda uzaya bir vasıta sevk edildi. DART sisteminin emeli, Dünyaya çarpma tehlikeyi bulunan asteroitlere bir uzay vasıtayı çarpmaktı ve bu mevzuda dün akşam ilk niyete erişildi. Daha evvel de söylediğimiz gibi Dünya çok uzun senelerdir büyük bir asteroit çarpma tehlikeyi yaşamadı ancak bu vaziyet gelecek için tehlike olmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan hazırlanan sistem büyük ehemmiyet talep ediyor ve DART ile tehlike oluşturan asteroite çarpılacak bir uzay taşıtının, bu kütlenin yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceği test edilmek isteniyor.

Dün gece saatte 14 bin mil üstünde bir süratle reelleştirilen çarpma sınamasının merkezinde yer alan Dimorphos, asteroid Didymos ’un bir uydusu ve Didymoon takma ismiyle de kavrıyor. Takribî 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin çevresinde dönen Dimorphos, Dünya ’dan 11 milyon kilometre uzakta yer alıyor.

Peki SpaceX ’in DART vazifeyi kapsamında Falcon 9 ile beraber uzaya attığı NASA uzay taşıtının Dimorphos ’a çarpması nasıl bir tesir doğurdu? Bunun cevabı şimdilik net olarak verilmiyor. Dimorphos ’tan gelen çarpma evveli görüntüleri hemen altta paylaşan NASA, çarpmanın ne kadar ekti ettiğini görmek için tahlillere başladı.

“Çarpma bitti ancak araştırma süreci devam edecek” açıklamasında bulunan müessese, şimdi hem kendi bilgileri hem de değişik teleskoplardan gelen görüntüleri inceleme edecek ve böylece Dimorphos ’un çarpma sonrasındaki vaziyetini / konumunu belirlemeye çalışacak. Testten şimdilik istediği başarıyı elde eden NASA, DART ile uzun vadeli bir koruma sistemi oluşturmak ismine beklentileri aşmış durumda.

Did you catch the #DARTMission stream live or Didymos it? Impact is over, but the research continues. As scientists delve into data and telescopes release images of the asteroid from their POV, follow @AsteroidWatch and @NASASolarSystem for updates. https://t.co/ZNEYDQVA8Y pic.twitter.com/dn2veS6zbG

— NASA @NASA September 27, 2022

NASA ve DART yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.