Ford ve Volkswagen arasındaki MEB EV ortaklığı geleceğe taşınmayacak

17.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Ford ve Volkswagen arasındaki MEB EV ortaklığı geleceğe taşınmayacak

Yapılan resmî açıklama ile ortaya çıktığı kadarıyla Ford ve Volkswagen arasındaki MEB EV ortaklığı geleceğe taşınmayacak.

Ford ve Volkswagen, 2020 senesinde MEB EV platformu özelinde bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık kapsamında Ford, Volkswagen ’in MEB EV platformunu kullanarak Avrupa pazarına tamamen elektrikli vasıtalar sunacağını duyurdu. Henüz daha bu iş birliğinin ilk meyvesi tanıtılmadan ortaklığın uzun vadeli olarak devam etmeyeceği açıklandı. Firma verilen balakalara göre MEB EV temelli iki değişik elektrikli taşıt pazara sunacak, daha sonraki modellerde ise kendi geliştirdiği yeni elektrikli taşıt platformunu kullanacak. Ford Avrupa ’nın elektrikli taşıt mesulü Martin Sander‘in açıklamasına göre bu yeni platform ABD merkezli olarak geliştiriliyor, VW ile rastgele bir bağlantısı yok ve çok doğrultulu bir temel üzerine kuruluyor. Başka Bir Deyişle işletme bu platformu birden fazla taşıt tipinde kullanmak üzere tasarlıyor.

Konu hakkında açıklama yapan Sander, MEB ’i her zaman özel bir EV platformu geliştirirken Avrupa pazarına yüksek hacimli yapımla giriş için bir kısayol olarak gördüklerini aktarıyor. Elektrikli olmayan vasıtalar özelindeki platform paylaşımını bir vakit daha devam ettirecek olan ikili, gelecek için büyük tasarılar içerisinde yer alıyor. İki işletmenin de ürün gamı önümüzdeki senelerde tamamen elektrikli hale gelecek. Ford firmayı misalin 2030 itibarıyla Avrupa ’daki içten yanmalı motora sahip taşıt yapımını bitirecek.

Ford bundan evvel bir tamamen elektrikli Mustang haberi ile gündeme gelmişti. Firma ortaya atılan bazı hipotez odaklı iddialara göre tamamen elektrikli Ford Mustang modelini ancak 2029 senesinde yapıma alabilir. Şayet bu doğruysa “Mustang” ailesi özelinde “EV” mutasyonu oldukça uzun sürecek. 2029 senesinde gelecek elektrikli model tamamen yenilenmiş bir tasarıma sahip olacak.

Ford tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan garip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.