Türkiye ’ye 3 senede 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek

25.11.2022
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Türkiye ’ye 3 senede 1 adet cep telefonu getirme hakkı sıkı denetlenecek

Türkiye ’de son haftalarda telefon mevzusunda birden fazla adım atılıyor. Bunlardan birisi 3 senede 1 adet cep telefonu getirme hakkı.

DHA ’da yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarındaki vergi muafiyetinde uygulanan, 3 senede 1 adet cep telefonu kaidesinin teknik takibine müteveccih BTK ile iş birliği yaptı. BTK ’nın aktardığı bilgi ağı ile oluşturulan denetleme ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında yapılan hakimiyet ve teftiş operasyonlarının tesirliliği artırıldı. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu, Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Terminali Gelen Yolcu Salonu ’nda 1 Kasım 2022 ’de faaliyete geçirilecek yeni uygulamaya ait konuştu.

Bekir Can Uslu, “Yurt dışından telefon getirildiği zaman şayet yolcumuzun yanında 1 telefon daha varsa; bunu muafiyet kapsamında değerlendiriyorduk. 1 ’den fazla telefon varsa; gümrük harekâtlarına tabii yakalıyorduk. Fakat BTK ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imza atıldı. Bu protokol kapsamında da bir bilgi tabanı paylaşımı yapıldı. Artık 1 Kasım itibarıyla yurt dışından gelen yolcularımızın son 3 sene içerisinde muafiyet haklarını kullanıp, kullanmadıklarını hakimiyet edeceğiz.

Şayet yolcumuz muafiyet hakkını son 3 sene içerisinde kullandıysa; son 3 sene içerisinde yurt dışından telefon getirdiyse, burada telefonlarını muhafaza altına alacağız. Ancak şayet sistemde yaptığımız hakimiyette yolcumuzun muafiyet imkânı varsa; son 3 sene içerisinde yurt dışından telefon getirmediyse, o zaman yurt içine telefonu sokmasına izin vereceğiz. Daha sonra 120 gün içinde yolcumuz telefonunu BTK ’nin sistemlerine kayıt yaptırabilecek” dedi.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Bekir Can Uslu ayrıca yolcunun yapılan hakimiyetlerde son 3 sene içerisinde muafiyet hakkını kullandığı anlaşıldığı takdirde, söz mevzusu telefonun gümrük ambarında muhafaza altına alınacağını belirterek “Karşılığında kendisine ambar muhafaza makbuzu veriyoruz. Bu gidişatta yolcumuz 3 ay içerisinde yurt dışına giderken tekerrür telefonunu yurt dışına çıkarabiliyor. 1 Kasım ’dan sonra bu sistemden daha yoğun hakimiyetler yapacağız. Zati halihazırda hakimiyetlerimiz sıkı biçimde devam ediyor.

1 Kasım ’dan sonra bu sistemden daha yoğun hakimiyetler yapacağız. Dostlarımız, yolcu beraberinde cep telefonu gördükleri zaman bürolarımıza yolcularımızı davet edecek. Hakimiyetlerden sonra sistem üzerinde muafiyet imkânı varsa yolcumuz, telefonunu alıp gidecek. Onun haricinde muafiyet imkânı yoksa; telefonunu emanet olarak gümrük ambarlarımıza bırakacaklar” diye konuştu.

Yurt dışından gelen yolcunun şahsi telefonu noktasında hiçbir mesele olmadığını kaydeden Uslu, “Onunla getirdiği ilave 1 telefonun da muafiyet kapsamında olup olmadığını hakimiyet edeceğiz. Dolayısıyla burada bakacağımız hak o.

Kendi kullandığı telefonda rastgele bir mahzur yok; ama yanında gördüğümüz 2 ’nci telefonda kontrollerimize reelleştireceğiz. Yolcumuz 3 ay içerisinde telefonunu aldıktan sonra yurt dışı etmek zorunda. Telefonunu zati yurt dışına giderken alabiliyor. Onun dışında telefonu kendisine teslim etmiyoruz” dedi.

Türkiye ’ye 3 senede 1 adet cep telefonu getirme hakkı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.