Hyundai Mobis e-Corner: Otomobil park etmede gelecek gösterimi [Video]

08.01.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Hyundai Mobis e-Corner: Otomobil park etmede gelecek gösterimi [Video]

Hyundai Mobis imzalı e-Corner teknolojisi, hakikat anlamda otomobil park etmede bir gelecek gösterimi yapıyor. Sistem büyük bir elastiklik sunuyor.

Hyundai Mobis tarafından geliştirilen e-Corner teknolojisi, yukarıyadaki videoda elektrikli Ioniq 5 üzerinde karşımıza getirildi. Bu teknoloji her lastiğe bir elektrik motoru konulması üzerine kuruluyor ve değişik tipteki elektrikli vasıtalara geçim sağlayabiliyor. Kurulan altyapı sayesinde prototip Ioniq 5 ’teki dört tekerlek de 90 derece dönebiliyor, bu sayede fantastik yüksek bir hareket kabiliyeti elde edilebiliyor. Bu altyapıya sahip bir taşıt, olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ya da tamamen yan biçimde yol alabiliyor. Buna yengeç sürüş modu ismini veren işletme, altyapının çapraz yol almaya izin verdiğini de belirtiyor. Bazı başka üst düzey elektrikli otomobil modellerinde de gördüğümüz bu olanaklar, Hyundai Mobis sayesinde herkese müteveccih taşıtlara da getirilecek izlenimi oluşturuyor.

Özellikle trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğu büyük şehirler için çok bereketli görünen e-Corner altyapısı, garip görünen “pivot dönüş” altyapısı ile yalnızca arka lastikleri 90 derece döndürerek hareket de sunuyor. CES 2023 fuarına da katılan firma, fuar kapsamında mobil harekâtçı devi Qualcomm ile ortaklık kurduklarını da duyurdu. İki tecrübeli ad bu ortaklık kapsamında özerk sürüş hakimiyet sistemleri geliştirecek. Burada Seviye 3 özerk hakimiyet kastedilecek, süreçte yongalar Qualcomm ’dan gelecek, Mobis ise yazılıma odaklanacak.

Daha evvel bu mevzuda başka misaller de karşımıza çıkmıştı. Misalin tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz ZF Easyturn sistemi BMW i3 üzerinde gösterilmiş ve ses getirmişti. Peki bu sistemin en büyük özelliği ne? Bu sistem özel geliştirilen dingil altyapısı ile ön lastiklere bütün 80 derecelik bir dönüş açısı getiriyor. Easyturn sayesinde prototip BMW i3 fantastik bir hareket kabiliyeti kazanıyor. Bu sistem sayesinde dar bir yolda bile tek seferde “U” dönüşü yapılabiliyor.

Hyundai Mobis e-Corner sistemi yanında bu da alakanızı çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan garip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.