CES 2023 ’şöhret ilk otomobil ilanı Volkswagen ID.7 oldu

04.01.2023
4
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
CES 2023 ’şöhret ilk otomobil ilanı Volkswagen ID.7 oldu

Volkswagen, söylendiği gibi CES 2023 ’ü boş geçmedi ve karşımıza uzun zamandır gündemde olan Volkswagen ID.7 ile çıktı.

Elektrikli otomobil tarafına büyük umursayan Volkswagen, CES 2023 ’e getirdiği ID.7 ile bir gelecek gösterimi yapıyor. ID.7 ile Volkswagen ’in elektrikli model yelpazesini üst segmentlere doğru genişlettiklerini ifade eden Volkswagen Binek Vasıta CEO ’su Thomas Schäfer “ID.7, 2026 senesine kadar pazara sunmayı tasarladığımız on yeni elektrikli modelden birisi olacak. Sedan model, üst düzey teknoloji ve nitelik özellikleri taşıyacak. Emelimiz, alıcılarımıza her segmentte uygun modeller sunmak.” dedi. Volkswagen ’in ID.4 ’deri sonra MEB temelli ikinci global modeli konumunda yer alacak ID.7, şu an CES 2023 ’e özel dikkat toplayan bir kamuflajın altında saklanıyor. Ancak vasıtanın gövde yapısı ve genel hatları sarih olarak görülebiliyor.

Haziran ayında Çin ’de tanıtılan aerodinamik tasarıma sahip ve 700 kmye kadar WLTP erim sunan ID.AERO konsept modeli ile ID.7 ’nin ilk sinyallerini verdiklerini belirten Volkswagen, geliştirdiği ID.7 ile yenilikçi bir klima ve konfor tecrübeyi sunuyor. ID.7 ’de standart olarak sunulan yeni ekran konseptinde, Head-up display, 15 inç ekran, balaka ve cümbüş sistemine entegre yeni klima kumandaları ve aydınlatmalı “touch slider” gibi bir dizi yenilik bulunuyor. İşletme bu mevzuda ayrıntılı olarak şunları aktarıyor:

“Uslu hava çıkışlarına sahip yeni klima konsepti, çok rakamda işlev sunuyor. Misalin ID.7, sürücünün yanaştığını anahtarından algılayabiliyor ve daha sürücü vasıtaya binmeden sıcak yaz günlerinde iç mekânı soğutmaya, soğuk kış günlerinde ise ısıtmaya başlıyor. Yeni planlanan “Uslu Hava Çıkışları” içerdeki hava akımını hakimiyet ediyor ve havayı olası olan en kısa zamanda geniş alanlara dağıtmak için dinç olarak hareket ediyor.

Bu işlevler yeni büyük ekranda görüntülenebiliyor ve her kullanıcı için ayrı ayrı aktifleştirilip ve kaydedilebiliyor. Özel istekler, sesli komutlar kullanılarak etkinleştirilebiliyor. Misalin, sürücü “Merhaba Volkswagen, ellerim üşüyor!” dediğinde, ID.7 direksiyon simidi ısıtma işlevini başlatarak cevap veriyor. Aynı zamanda sıcak hava akımı, ellere doğru yönlendiriliyor. “

“ID.7 tamamen elektrikli ID. model ailesinin tasarım dilini takip ediyor” açıklamasını yapan Volkswagen, sedan vasıtanın kendine has özellikleri arasında hem enerji tüketimini eksiltmeye hem de erimi artırmaya destekçi olan aerodinamik ön bvefat ve tavan tasarımının yer aldığını belirtiyor. Ön tarafta bulunan hava girişleri, havayı vasıtanın yanlarından arkaya doğru yönlendiriyor. Böylece vasıtanın yan taraflarında hava akışını eksilten bir hava perdesi oluşturuyor. Arkaya doğru meyilli tavan tasarımı sayesinde oldukça iyi bir sürtünme katsayısına sahip ID.7, resmî açıklamaya göre takribî 700 kmye WLTP kadar erime ulaşabiliyor.

ID. ailesindeki öteki tüm modeller gibi ID.7 de Volkswagen Grubu ’nun MEB modelini temel alıyor. Model, uzun dingil mesafesi 2,97 metre sayesinde iç mekânda avantaj sağlıyor ve özellikle ferah bir his veren lüks bir sedan kişiliğine sahip oluyor. Avrupa pazarına da sunulacak ID.7, Volkswagen Emden fabrikasında üretilecek. 2023 seneyi ikinci çeyreğinde dünya prömiyeri reelleşecek seri yapım versiyonunun, 2024 yılında Türkiye ’de satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen ID.7 yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.