Apple, “Siri” ile olan etkileşimi kolaylaştırmak için çalışıyor

08.01.2023
34
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Apple, “Siri” ile olan etkileşimi kolaylaştırmak için çalışıyor

Apple ekosisteminin merkezinde yer alan dijital asistan Siri unutulmadı. Asistan ileride daha kullanışlı hale gelecek.

Apple imzalı uslu asistan Siri, Google Assistant ve Amazon Alexa gibi uzun zamandır devasa bir aktüelleme almıyor. Apple ’ın saklılık odaklı yapısı sebebiyle rakiplerinden bir seviyede geride kalan asistan, yüksek olasılıkla önümüzdeki sene ya da 2024 ’te bir aktüelleme alacak ve böylelikle daha kolay etkileşim kurulacak bir alternatif olacak. Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Mark Gurman ’a göre Siri, önümüzdeki yarıyılda Google ’ın “Assistant” özelinde yaptığı gibi “Hey” komutu olmadan da kullanılabilecek. Başka Bir Deyişle önümüzdeki senelerde Siri ’yi etkin etmek için “Hey Siri” denilmesine gerek kalmayacak.

Mark Gurman bu mevzuda bütün olarak şunları aktarıyor: “Bu ufak bir farklılık gibi görünüyor olabilir ancak bu farklılığı yapmak ehemmiyetli ölçüde suni zihin eğitimi ve temel seviyede mühendislik çalışması gerekiyor.” Bu farklılık sarih olarak devasa fark yaratmayacak ancak son kullanıcı için hoş olacak.

Dijital asistan pazarında bizim gündemimize en son Amazon Alexa gelmişti. Kaçıranlar için Amazon, geçtiğimiz aylarda Alexa ’nın Türkiye merkezli kullanımını geliştirmek ismine test kullanıcısı aramaya başladı. Şirket bunun için belirli bireylere e-posta ile davetiye gönderdi.

Amazon halen bu e-posta özelinde net bir balaka vermiyor ancak atılan adım uzun zamandır bilave edilen Türkçe dil yardımına işaret ediyor. Alexa ’nın rakiplerinde Türkçe dil dayanağı uzun zamandır bulunuyor, Türkiye ’de resmi harekât yapan Amazon ’un artık Alexa ’yı mahallîleştirmesi gerekiyor. Amazon ’un bu adım kapsamında Alexa ’yı temele alan “Echo” mahsullerini resmi olarak Türkiye ’ye getirmesi de mümkün görünüyor.

Apple ve hoş Siri tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.