Ford Otosan ve ehemmiyetli elektrifikasyon yolculuğuna büyük ek finansman

29.12.2022
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ford Otosan ve ehemmiyetli elektrifikasyon yolculuğuna büyük ek finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD, Ford Otosan imzalı tamamen elektrikli ve hibrit elektrikli PHEV Plug-In Hybrid vasıtalar da dahil olmak üzere yeni nesil ticari vasıta yatırımlarına finansal destek vermek üzere işletmeye 200 milyon Avro ’luk ek kredi sağlayacak.

Bu ehemmiyetli mevzuda firma tarafından verilen balakalar şöyle oldu: “Finansman koliyi, EBRD ’nin kendi kaynaklarından 54 milyon Avro kredi ile bankanın A/B sendikasyon kredisi yapısı çerçevesinde değişik kreditörlerden sağladığı 146 milyon Avro ’luk krediden oluşuyor. EBRD ’nin kredi meblağının tamamı için kayıtlı borç veren olduğu bu finansman modelinde değişik ticari bankalar ve zorunlu kaliteleri karşılayan özel sektör kredi sağlayıcıları EBRD kredisine piyasa şartlarında katılıyorlar. Katılımcı kreditörler arasında Green for Growth Fund, HSBC, MUFG, Société Générale ve ILX yer alıyor.

EBRD ’nin yeşil ekonomiye geçişi finanse etme çabasının bir parçası olarak sağlanan kredi, Ford Otosan ’ın daha sürdürülebilir bir gelecek için otomotiv dünyasının elektrifikasyonuna liderlik etme niyetini destekliyor. Kredi, 2021 ’de Ford Transit Custom Ailesinin etrafa duyarlı, bütün elektrikli versiyonlarını da kapsayan yeni nesil imalini finanse etmek üzere Ford Otosan ’a verilen 650 milyon Avro ’luk kredinin bir uzantısı.”

Mevzu hakkında konuşan EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner ek finansmanla alakalı olarak şunları söyledi: “Elektrikli taşıtlar net sıfır bir gelecek için bir lüzumluluk ve Türkiye ’yi Avrupa ’nın ticari elektrikli vasıta imal merkezi haline getirmek için sektörünün lideri Ford Otosan ile ortaklık yapmaktan onur dinliyoruz. 2021 senesinde 650 milyon Avro ’luk finansal kutuyla başladığımız ortaklığımızın devam etmesi bizi mutlu ediyor. Kreditörlerimiz bize güvenerek kaynaklarını bu ortak emel için kullanmayı kabul ettiler. EBRD, Türkiye ’de ve küresel ölçekte yeşil bir gelecek için kararlılığına gözetiyor.”

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ise şu açıklamada bulundu: “Avrupa ’nın lider elektrikli ticari vasıta üreticisi Ford Otosan olarak, yalnızca ne yaptığımızı değil, nasıl yaptığımızı da yine düşünerek aynı zamanda sürdürülebilir imalde yeni bir çağa liderlik ediyoruz. Kurulduğu günden bu yana etrafa ve cemiyete fayda sağlayan mahsulleri ve hizmetleri sunmayı misyon edinmiş bir işletme olarak, karbon nötr bir gelecek gayesiyle Kocaeli kuruluşlarımızda en gelişmiş teknolojiyle, sürdürülebilir bir fabrika inşa ediyoruz.

Elektrikli vasıtalarımız ve yeni fabrikamız, 2030 senesine kadar kuruluşlarda, 2035 senesine kadar tedarikçiler ve lojistikte ve 2040 senesine kadar ağır ticari taşıtlar dahil üretilen mahsullerde karbon nötre erişme mevzusundaki uzun vadeli sürdürülebilirlik amaçlarımızın asıllaştırılmasında ehemmiyetli bir rol oynayacak.”

Ford Otosan ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.