İddia: Elon Musk, Twitter alımını tamamlamak istiyor

06.06.2023
6
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
İddia: Elon Musk, Twitter alımını tamamlamak istiyor

Twitter ’ı almak isteyen ancak daha sonra bıraktığı için dava edilen Elon Musk, dava evveli geri adım atmış olabilir.

Twitter ve Elon Musk arasındaki dava için ilk mahkeme 17 Ekim tarihinde yapılacak. Musk ve ekibi daha evvel davanın 2023 ’e ertelenmesini istemişti ancak bu vaziyet sürecin daha fazla uzamaması için kabul edilmedi. Söylendiği kadarıyla 17 Ekim tarihinde iki tarafın da detaylı olarak dinleneceği beş günlük bir mahkeme tasarlanıyor. İşte bütün de bunun evvelinde gündeme donakaltan bir haber düştü. Bu şimdilik “iddia” sınıfındaki habere göre Musk, Twitter ’ı ilk öneriyi olan takribî 44 milyar dolar üzerinden satın almak istiyor. Bunun hakikat olup olmadığı ve şayet hakikatse bu geri adımın artta bütün olarak ne olduğu henüz bilinmiyor.

Elon Musk, Twitter ile olan dava özelinde geçtiğimiz ayın sonunda biraz daha zaman istemişti. Ünlü ad süreci en az bir ay kadar Kasım ayının sonu ertelemek istemişti. Peki neden? Bunun artta Twitter ’ın daha önceki güvenlik şefi Peiter Zatko tarafından yapılan açıklamalar yer alıyordu. Firma ortaya çıkan yeni bilgileri ve balakaları legal sürece dahil etmek için çalışmak ismine zaman yaratmak istiyor.

Twitter ’ın daha önceki güvenlik şefi Peiter Zatko, geçtiğimiz ay ortaya attığı büyük iddialar sonrasında Twitter ve Elon Musk arasındaki davada ifade vermek üzere bir duruşma celbi aldı. Peki Zatko neden Elon Musk ’ın legal ekibi tarafından sürecin legal tarafına dahil edildi? Şirketin daha önceki güvenlik şefi olarak ehemmiyetli bilgilere ulaşım sağlamış birisi olan Zatko, geçtiğimiz hafta ilk olarak bot hesaplar özelinde konuştu. Zatko, işletmenin bot ve sahte hesapların sayısını bilmediğini aktardı.

Elon Musk ve Twitter arasındaki savaşın merkezinde de bu bot hesaplar yer alıyor. Hatta Musk geçtiğimiz hafta işletmenin mevcut CEO ’su Parag Agrawal ’ı millete sarih bir “spam / bot” hesap münakaşasına çağırdı. “Twitter ’ın yüzde 5 ’deri daha az sahte veya spam günlük kullanıcıya sahip olduğunu millete ispatlamasına izin verin” diyen Musk, bu çağrıya pozitif bir yanıt almadı. Legal seviyeye taşınmış bir mevzuda Twitter CEO ’su böyle bir tartışmaya çıkmadı. Bu arada Zatko gibi daha önceki Twitter CEO ’su Jack Dorsey de bu legal savaşın içerisine girecek ve süreç hakkında bazı ifadeler verecek.

Peiter Zatko, başka ciddi iddialarda da bulundu. Misalin Twitter ’ın Çin ’de yasaklı olmasına karşın Çin ’den ciddi bir kazanç elde ettiği aktarıldı. Bu kazancın artta ajanlık faaliyetlerinin olabileceği iddia edildi. Hindistan ’daki bazı hükümet görevlilerinin duyarlı bilgilerine ulaşım sağlamasına izin verdiği iddia edilen firma, ortaya atılan öbür iddialara göre başka bazı başka ülkelere de bilgi aktarıyor.

Bunlara ek olarak “dış kuruluşların talebi üzerine iş bilgisayarlarına maksatlı olarak ajan yazılım yükleyen” Twitter çalışanları olduğu da Peiter Zatko tarafından ortaya atılan ehemmiyetli iddialar arasında yer alıyor. ABD ’nin milli güvenliğini tehdit ediyor edilen işletme, Zatko ’nun iddialarına göre Rusya Federasyonu ’nun sansür ve himaye arzları istikametinde de çalışmalar yapıyormuş.

Elon Musk ve Twitter büyümeleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.