Apple, abonelik ile iPhone edinme için çalışmayı sürdürüyor

30.03.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Apple, abonelik ile iPhone edinme için çalışmayı sürdürüyor

Teknoloji devi Apple, en büyük kazanç kaynaklarından olan iPhone ve öbür teçhizatları özelinde bir abonelik tasarıyı içerisinde bulunuyor.

Bloomberg ’den Mark Gurman ’ın uzun vakit evvel yayınladığı haber üzerinden Apple ’ın iPhone ve öbür teçhizat mahsulleri için “abonelik sistemi” sunmanın tasarılarını yaptığını bildik. Bu sayede harcayıcılar Apple ’ın hazırladığı mahsulleri aylık fiyat vererek kullanabilecek ya da başka bir deyişle mahsulleri aylık olarak kiralayabilecek. Çevrimiçi servislerde olduğu gibi ekipmanlara abonelik getirme ile kullanıcı kitlesini daha da büyütmek isteyen Apple, bu süreci özellikle iPhone üzerine odaklayacak ve emeli temel olarak daha da fazla para kazanmak olacak. Günümüzde üst seviyede maliyetler yüksek ve iPhone ’lar birbirine benzer olduğundan yalnızca çok sıkı Apple fanları her yıl iPhone değiştiriyor.

Apple şahısların daha sık telefon değiştirmesini istiyor ve bunu bir bakıma abonelik sistemi ile sağlamayı kastediyor. Bu abonelik sistemi hakkında birçok balaka veren Mark Gurman, vasati bir iPhone kullanıcısının üç senede bir telefon değiştirdiğini belirtmişti. Şayet bu bireyler Apple ’dan aylık abonelik almaya başlarsa, hesaplara göre Apple ’ın şahıs başına kazançları ciddi biçimde çoğalacak.

Apple ’ın hali hazırda telefon başına ne kadar aylık fiyat isteyeceği belli değil. Gurman şimdilik üst seviye için aylık en az 35 dolarlık bir iPhone abonelik fiyatı belirleneceğini düşünüyor. Analiste göre Apple, bu aylık abonelik maliyeti ile beraber tek şahıs özelinde üç senede bir telefon satmaktan daha fazla para kazanabiliyor.

Bu mevzuda bugün yeni bir açıklama yapan Mark Gurman, Apple ’ın şu an süreçte etkin olarak testler yapmayı sürdürdüğünü belirtti. Gurman, Apple ’ın bu sistemi sene sonunda karşımıza çıkarabileceğini düşünüyor ancak bu henüz kesin değil. Abonelik sistemi 2023 başına da kalabilir, Apple bu sistemi 2023 ’şan ilk aktifliğinde duyurarak yalnızca belirli pazarlarda kullanıma sunabilir. Bu pazarlar arasında yüzde 99 olasılıkla Türkiye olmayacaktır ancak bu da henüz netleşmiş bir balaka değil. Şirket bu mevzuda bir sürpriz yapabilir.

7 Eylül tarihinde yapılan Apple aktifliğinde karşımıza kaçıranlar için 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Plus, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıktı. Abonelik sistemi çıktığında her dört iPhone 14 modeli de sürece dahil olacaktır.

iPhone tasarıyı yanında bu da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.