İstanbul Toplu Ulaşımında Mastercard ile yeni bir dönem

05.03.2023
2
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
İstanbul Toplu Ulaşımında Mastercard ile yeni bir dönem

BELBİM – Mastercard iş birliği kapsamında İstanbul toplu erişiminde İstanbulkart ’ın yanı gizeme yurt içi ve yurt dışı temassız kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla da ödeme yapılacak.

Mevzu hakkında yapılan açıklamalar şöyle: “Genişleyen coğrafyası ve artan popülasyonu ile dünyanın rakamlı mega kentleri arasında yer alan İstanbul ’da yenilikçi kentsel mobilite çözümleri alanında büyük bir adım daha atıldı. Günde vasati 2,5 milyon İstanbullunun kullandığı toplu erişim vasıtalarında bundan böyle temassız ödeme hizmeti veren kredi, banka ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapılabilmesi için BELBİM ile Mastercard arasında imzalar atıldı.  

Mastercard Logolu İstanbulkartlar Dünyaya Açılıyor

Proje, öbür kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartların erişimde geçerli olmasıyla hudutlu değil. Toplu erişimde kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmeyi takiben, projenin ikinci bacağı devreye girecek. 

Erişimde kredi, banka kartlarıyla ve ön ödemeli kartlarla ödeme yapabilmenin yanında 2023 senesinde kullanıma sunulacak Mastercard logolu İstanbulkartlar yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme ağında geçerli olacak. 

2023 senesinde kullanıma sunulması tasarlanan Mastercard logolu İstanbulkartlar, yurt içi ve yurt dışı tüm e-ticaret sitelerinde ödeme için kullanılacak. İlerleyen günlerde kullanıma sunulacak Mastercard logolu fiziksel İstanbulkartlar ile ise yurt içi ve yurt dışı tüm ödeme noktalarında ödeme yapılabilecek. Öğrencilere de sunulacak olan Mastercard logolu İstanbulkart, erişimde indirimli tarifeye, aktarmalara ve mesafe bazlı fiyatlandırmalarda iade almaya geçimli hale gelecek.”

BELBİM AŞ Genel Müdürü ve İBB İştirakler Teknoloji Grup Başkanı Nihat Narin, mevzuyla alakalı olarak “Uslu şehir olma misyonunun bir parçası olarak teknolojinin ve dijitalleşmenin eforunu yanımıza alıyor ve İstanbulluların yaşamını basitleştirecek yenilikçi çözümler üretiyoruz. İstanbullulara nitelikli hizmet sağlayacak faaliyetlerimize ilave ettiğimiz bir yeniliği ise Mastercard iş birliği ile yaşama geçirdik. Erişimde tüm banka, kredi ve ön ödemeli kartların kabulü İstanbullulara sürat sağlayacak.

İlerleyen zamanlarda ise bu iş birliğini Mastercardlogolu İstanbulkartlar ile taçlandırarak yurt içinde ve yurt dışında ödeme imkânı sağlayacağız. İstanbulkart Mobil üzerinden sunduğumuz fintek hizmetler, şemalı İstanbulkartlarımızın dolaşıma geçmesiyle daha büyük anlam ve ehemmiyet kazanacak. Fark yaratan bu yenilikçi çözümün yaşama geçmesine katkı sağlamaktan ve bu basitliği İstanbullulara sunmaktan son derece mutluyuz” dedi.

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal ise şunları söyledi: “Mastercard olarak dünyanın en hoş şehirlerinden bkocaman olan İstanbul ’a teknolojilerimizle hizmet etmekten onur dinliyoruz. BELBİM AŞ ile yürüttüğümüz ortaklık kapsamında, harcayıcılarımızın temassız Mastercard ’larını toplu erişimde kullanmalarını sağlayarak, süratli, tehlikesiz ve basit bir biçimde seyahatlerine devam etmelerine kastediyoruz.

Böylece tüm yurttaşlarımız ve İstanbul ’umuzu ziyaret eden turistler halihazırda sahip oldukları temassız Mastercard ’ları ile erişimden faydalanabilecekler. Projemizin ikinci bacağında da fiziki ve dijital İstanbulkart ’ları Mastercard ağına dahil ederek, İstanbulluların Mastercard logolu İstanbulkart ’larını tüm dünyada alışverişlerinde kullanmalarını sağlayacağız. Bir dünya kenti olan İstanbul ’un uslu şehir vizyonuna ve dijital mutasyonuna katkı sağlamaktan dolayı mutluluk dinliyoruz.”

İstanbul Toplu Erişiminde Mastercard yarıyılı yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.