iOS 16 ile gelen dokunsal geri bildirim için pil uyarısı yapıldı

18.04.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
iOS 16 ile gelen dokunsal geri bildirim için pil uyarısı yapıldı

Teknoloji devi Apple, kısa zaman evvel kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemiyle birçok yeni özelliği karşımıza çıkardı.

WWDC22 aktifliğinin en ehemmiyetli bülteni olan, tüm ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16 işletim sistemi, sayfanın altında görebileceğiniz yardımlı tüm iPhone modelleri için geçtiğimiz hafta indirilebilir hale geldi. İşte bu işletim sistemi ile gelen yeniliklerden birisi klavyede dokunsal geri bildirimler oldu. Apple bu özelliği kısaca şöyle açıklıyor: “Yazı yazarken harflere bastığınızdan emin olmak için klavyede dokunsal geri bildirimleri etkinleştirebiliyorsunuz.” 

Sınayanların genel olarak beğendiği bu özellik, Apple tarafından yapılan açıklamaya göre batarya ömrünü negatif olarak etkileyebilir. Burada net bir yüzde verilmiyor ancak klavyeye her basışta titreşim motoru çalıştığı için kullanıcıların dokunsal geri bildirim sarihken biraz daha fazla enerji kaybedeceği uyarılıyor. Burada fazla bir fark olması bilave edilmiyor ancak yeniden de andırdırma yapılıyor. Bu özellik ayarlardaki “Ses ve Değiş” kısmındaki “Klavye Geri Bildirimi” menüsünden açılabiliyor.

Bu arada bugün iOS 16.1 Beta 2 testleri de başladı. Yeni versiyonda telefonlara yeni gelen batarya göstergesi aktüellendi ve daha iyi anlaşılır hale getirildi. Yeni versiyonda artık sayısal yüzdenin altındaki batarya kesintisiz olarak dolu görünmüyor, şarj seviyesine göre eksilme yapılıyor. Bazı meseleleri de ortadan kaldıran Beta 2, ortaya çıkan iPhone 14 Pro ’larda yaşanan kamera meselesini ise çözmüyor. Bu OIS merkezli kamera için ayrı aktüelleme hazırlanıyor.

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller Apple ’ın resmî açıklamasına göre bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 hoşlanılan özellikleri yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.