iPhone dünyasında pil sağlığını uzun süre koruma yöntemi

08.05.2023
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone dünyasında pil sağlığını uzun süre koruma yöntemi

Apple ’ın iPhone modelleri ve batarya sıhhatleri odağında bilmeyenler için yararlı olabilecek bir video gündemde.

iPhone uslu telefon modellerinde herkesin batarya ayarları içerisinden görebileceği bir “batarya sıhhati” bvefatı yer alıyor. Apple bu değer hakkında şunları aktarıyor: “Bir bataryanın kullanım ömrü kimyasal yaşıyla alakalıdır. Kimyasal yaşı belirleyen tek etmen, bataryanın monte edildiği andan itibaren geçen zaman değildir. Bataryanın kimyasal yaşı, sıcaklık geçmişi ve şarj etme kumpası gibi muhtelif etmenlerin karışık bir kombinasyonuna dayalıdır. Tüm şarj edilebilir bataryalar sarf malzemesi bileşenlerdir. Bu bileşenler kimyasal olarak ihtiyarladıkça tesirleri eksilir. Lityum iyon bataryalar, kimyasal olarak ihtiyarladıkça daha az şarj meblağ. Bunun neticesinde batarya ömrü kısalır ve azami performans seviyeyi düşer.”

Temel olarak iPhone ’ların maksimum performans vermesi için batarya sıhhatinin iyi ya da yüksek olması gerekiyor. Şayet telefonunuzun batarya sıhhatini “uzun seneler boyunca yüksek yakalamak” istiyorsanız, yapacağınız en iyi şeylerden birisi telefonu gece yatarken şarja bağlı olarak bırakmamak olabilir. Bu balaka TikTok içerik üreticisi Shoandtech ’in hemen alttaki paylaşımı ile bir kere daha gündemde yer alıyor. 

İçerik üreticiye göre sahibi olduğu iki senelik iPhone 12 Pro modeli bile hali hazırda yüzde 100 batarya sıhhatine sahip ve bunun arkasında telefonlarını gece şarja takıp uyumaması yer alıyor. Sahibi olduğu telefonların bataryasını aralıksız şarjda bırakarak fazla oranda zorlamayan ya da başka bir deyişle fazla doldurmayan içerik üretici, herkesin bu usulü kullanmasını ve telefonlarını gündüzleri batarya yüzde 100 şarj olunca şarjdan almasını nasihat ediyor.

@shoandtech

Stop charging your phone overnight! Optimized charging isn ’t as great as you think it is! #iphone #android #batteryhealth #tech #shoandtech

♬ original sound – Shomes | Tech & Lifestyle

iPhone ’larda fazla şarjı önlemek ismine Apple tarafından geliştirilen bir “İyileştirilmiş Batarya Şarjı” özelliği yer alıyor. Bu batarya sıhhatini gözetmek ismine geliştirilen özelliği Apple ayrıntılı olarak şöyle aktarıyor: “iOS 13 ve sonraki versiyonlarında sunulan İyileştirilmiş Batarya Şarjı özelliği iPhone ’unuzun bütün şarjlı olarak geçirdiği vakti eksilterek bataryanın daha öncekime süratini düşürecek ve kullanım ömrünü artıracak biçimde tasarlanmıştır. Özellik faalleştirildiğinde iPhone ’unuz, belirli gidişatlarda yüzde 80 şarj seviyesine eriştikten sonra şarj harekâtına ara verir.

iPhone ’unuz, cihazda yerleşik olarak bulunan makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak yevmiye şarj etme rutininizi bilir. Böylece İyileştirilmiş Batarya Şarjı, sadece iPhone ’unuzun uzun bir zaman şarj aletine bağlı kalacağı varsayım edildiği gidişatlarda aktifleştirilir. Bu algoritmayla, makbuzdan çıkarıldığında iPhone ’unuzun tamamen şarj edilmiş olması kastedilir.”

İçerik üreticiye göre bu “İyileştirilmiş Batarya Şarjı” özelliğine karşın telefonların bataryasını gözetmek ismine uzun süreli şarjdan netlikle kaçınılması gerekiyor.

iPhone dünyasında batarya sıhhatini uzun zaman koruma usulü yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.