Telefon ile uydu bağlantı furyasına Samsung da katılıyor

21.04.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Telefon ile uydu bağlantı furyasına Samsung da katılıyor

Dört değişik modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. Bu mevzuda Samsung da çalışıyor.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek Sonrası için fiyat belli değil bu özellik, telefonların sürüklemediği acil vaziyetlerde hayat kurtarması için planlandı. Uydu bağlantı özelliği ayrıntılarına burada yer verdiğimiz, kısa müddet evvel tanıtılan Huawei Mate 50 modellerinde de yer alıyor. Sürece katılacak bir öbür büyük ad ise Samsung olacak gibi görünüyor.

Ortaya atılan iddialara göre Güney Kore merkezli teknoloji devi altyapı üzerinde faal olarak çalışıyor. Şimdilik uydu bağlantı sunacak ilk telefon ya da telefonların hangisi olacağı bilinmiyor. Ancak 2023 ’şan başında gelecek Galaxy S23 çabuksu ile bu mevzuda bir adım atılacağı düşünülüyor. Samsung bu sistemi 2023 ’şan ilk katlanabilir telefon modellerine de bırakabilir.

Bu arada Samsung bugün bir başka haberle daha gündemde yer alıyor. Söylendiği kadarıyla şirket Galaxy S24 serisiyle ya da 2024 ’şan ilk katlanabilir telefonları ile Wi-Fi 7 kullanma tasarıları yapıyor. Wi-Fi 7 ’ye kadar Wi-Fi 6E ’nin öne çıkacağı, daha sonra ise yeni altyapı ile süratlerin ciddi seviyede çoğalacağı belirtiliyor. Wi-Fi 7 ’nin 30 Gbps hatta uygun koşullarda 40 Gbps seviyesini görebileceği söyleniyor.

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel balakaları şöyle aktarıyor: “iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli niyetler olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar müddetbiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının gidişatını değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine destek isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan vaziyetlerde kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Samsung tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.