İsviçre, elektrikli araba kullanımını menetme tasarısıyla gündemde

09.12.2022
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
İsviçre, elektrikli araba kullanımını menetme tasarısıyla gündemde

Avrupa ’da yapım maliyetlerini de etkilemeye başlayan enerji krizi, günümüzün başrolü olan elektrikli araba kullanımını bazı bölgelerde riske sokabilir.

Araba dünyasındaki elektrik mutasyonu artık göz arkasını edilemeyecek biçimde sahnede. Üreticilerin modellerinin yanı gizeme doğrudan fabrikalarını da baştan alt şekillendirdiği günümüz zindelerine bakıldığında şimdiden çok ciddi bir spektrum olduğunu söyleyebiliyoruz. Elbette tüm pazarın direksiyonu böylesine apaçık ve süratli bir biçimde kırmasına neden olan tanımlayıcı unsurlar var. Daralan emisyon kaidelerine paralel olarak Avrupa ’da 2035 seneyi haysiyetiyle benzinli ve dizel vasıtalar için satış yasağını yaşama geçirme tasarısını, bu mutasyonu süratlendiren temel etken olarak göreöğreniriz. Kimi üreticiler ise 2030 ’u dahi beklemeden yalnızca elektrikli arabalar satmaya hazırlandıkları tasarıları sıralayarak “Biz hazırız!” iletiyi veriyor.

Otomotiv sanayisindeki bu dönüşle beraber caddelerde de benzinliklerin yerini şarj istasyonlarının aldığı bir mutasyon söz mevzusu. Bu tarafta da yatırımların sürat kazandığı süreç, dünyanın günümüzde aşırısıyla sezdiği enerji kriziyle azıcık vites düşürebilir. Pek çok Avrupa ülkesinde doğalgaz üzerinden elde edilen elektrik enerjisi, Rusya ile Ukrayna arasında alana gelen savaş sürecinin ardından kış yarıyılıyla beraber artık “kriz” sözcüğüyle anılıyor. Öyle ki İsviçre gibi minik ülkelerin kendi içerisinde hazırladığı tasarılar, elektrikli araba kullanımını menetmeye kadar varmış gidişatta.

İsviçre, elektrikli araba kullanımını meneden ilk ülke olabilir

Süreçle alakalı dış medyaya yansıyan ayrıntılara baktığımızda, İsviçre ’nin enerji kriziyle çaba etmek ismine dört kademeli bir tasarılama hazırlığında olduğunu görüyoruz. Elektrik lüzumunun büyük çoğunluğunu Fransa ve Almanya gibi ehemmiyetli oyunculardan tedarik eden ülke, tedarikçilerin de Rusya-Ukrayna arasındaki süreçten doğan krizden etkilenmesiyle kendi içerisinde çıkış yolu sağlayacak kemer sıkma siyasetlerine hazırlanıyor.

Kaynaklara göre ilk evrelerde elektrikli araba kullanımına mani bir vaziyet söz mevzusu değil. Şayet kış sezonunda beklenenin üzerinde bir tedarik kasveti yaşanırsa, taşıtların şarj edilip kullanılmasına yalnızca zaruri yolculuklar baz alınarak izin verilecek. Yönetli elektrik kullanım tasarılaması içerisinde; binalarda enerji kullanımının kısıtlanması, toplu alanlarda klimaların 20 dereceye kadar ısıtma hududu, yürüyen merdivenlerin devre dışı vazgeçilmesi, kripto para madenciliği, konser, tiyatro ve spor faalliklerin menedilmesi gibi ibareler dikkat topluyor. Sıradan sezonlarda lüzumunun yarısından aşırısını hidroelektrikten sağlayan İsviçre ’nin, kış sezonuyla beraber enerji ithalat lüzumu yükseliş gösteriyor.

Alakalı video

Togg fabrikasında yapım süreci

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.