Mercedes-Benz, kazasız ve ölümsüz 2050 hedefini açıkladı

14.05.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Mercedes-Benz, kazasız ve ölümsüz 2050 hedefini açıkladı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Almanya merkezli Mercedes-Benz, iddialı bir 2050 hedefi açıkladı.

Mercedes-Benz imzalı otomobil modelleri halihazırda oldukça tehlikesizler. Birçok güvenlik özelliğini lüks vasıtalarında standart olarak sunan şirket, gelecek için kendisine hoş bir hedef koydu. Firma bugün 2050 seneyi için kendi taşıtları özelinde kazasız bir sürüş ve sıfır vefat hedefini duyurdu. Bu hedefi “Vision Zero” altında karşımıza çıkaran şirket, elbette yalnızca çok uzak geleceği değiştirmek istemiyor. Dev üretici 2030 senesinde de otomobil kazalarındaki yaralanma ve vefat vaziyetlerini ciddi biçimde eksiltmek istiyor.

Peki Mercedes-Benz bu hedeflerine nasıl erişecek? Bunun artta temel olarak aralıksız olarak daha gelişmiş hale gelen özerk sürüş sistemlerini daha etkin olarak kullanmak yer alıyor. Günümüzde trafik kazalarının büyük bvefatı insan kaynaklı kusurlardan oluşuyor. Bunu önlemek için insanları modifiye etmek olası değil. Ancak büyüyen sürüş takviye sistemleri ile taşıtlar bizim kusurlarımızı tamamen ortadan kaldırır hale gelebilir.

Hatta şu an bile çok gelişmiş güvenlik sistemleri insan kusurlarını ortadan kaldırabiliyor. Yeni nesil taşıtlar önlerine bir şahıs ya da taşıt çıktığı zaman otomatik olarak fren yapabiliyor, taşıtları şeritlerin içerisinde tutabiliyor ya da âmâ nokta ihtarları ile her sene milyonlarca kazanın önüne geçebiliyor. Bunlara ek olarak geliştirilen yol altyapıları sayesinde “otomobil kazası” gelecekte yaşamımızdan çıkabilir.

Mercedes-Benz bundan evvel ehemmiyetli bir ortaklık ile ses getirmişti. Deb üretici geçtiğimiz hafta yazılım devi Microsoft da ehemmiyetli bir ortaklık kurduklarını duyurdu. Bu ikili arasındaki ortaklığın artta dolaysız olarak otomobil yapımı yer alıyor. 

Mercedes-Benz, otomobil fabrikalarını Microsoft Cloud ’a bağlayan MO360 Bilgi Platformunu karşımıza çıkarıyor. Kurulan bu uslu altyapı sayesinde otomobil yapım yararının 2025 ’e kadar yüzde 20 oranında artırılması hedefleniyor. Microsoft Cloud bulut altyapısı sayesinde Mercedes-Benz fabrikalarındaki lojistik takımlarının tedarik zinciri darboğazlarını çok daha süratli çözmesi hedefleniyor.

Temelde taşıt imalini daha bereketli, elastik ve sürdürülebilir hale getirmek için iş birliği yapan Mercedes-Benz ve Microsoft, yeni MO360 Bilgi Platformu ile dünya çapındaki takribî 30 değişik binek otomobil fabrikasını Microsoft Cloud ’a bağlayacaklarını açıklıyor.

BMW, Mercedes, Amazon ve Microsoft ortaklıkları yanında bu da alakanızı çekebilir: Uçan otomobil modellerinin lideri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.