iPhone 15 ailesinde de iki farklı işlemci yer alabilir

07.04.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
iPhone 15 ailesinde de iki farklı işlemci yer alabilir

Dört değişik modelden oluşan iPhone 14 ailesinde iki değişik operasyoncu yer alıyor. Bu gidişat iPhone 15 serisinde de değişmeyebilir.

Kaçıranlar için iPhone 14 ailesi bütün olarak 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor. Apple biliyorsunuz bu sene modellerin hepsine aynı operasyoncuyu koymadı. 14 ve 14 Plus hali hazırda eforlarını A15 Bionic‘deri alıyor. 14 Pro ve 14 Pro Max ise 4 nm imal sürecinden çıkan A16 Bionic operasyoncu ile geliyor. İşte bu gidişat 2023 iPhone ’larında da değişmeyecek. Sağlam kaynaklara göre iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde A17 Bionic harekâtçıya yer verilecek.

Bu kaynaklar A17 Bionic harekâtçının TSMC tarafından 3 nm imal sürecinden çıkarılacağını belirtiyor. 15 ve 15 Plus modellerinde ise 4 nm A16 Bionic harekâtçıya yer verilecek balakası veriliyor. iPhone ’lar arasındaki farkı artırmak isteyen Apple, yeni senede 15 Pro ve 15 Pro Max arasında bile fark yaratabiliyor. Kaynaklara göre yalnızca 15 Pro Max modelinde periskop kamera olabilir.

Apple, aktüel en süratli operasyoncusu A16 Bionic operasyoncu için kendisi şunları aktarıyor: “iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ’teki rakiplerinden jenerasyonlarca ileride olan A16 Bionic yonga, Dynamic Island gibi benzersiz tecrübelerin kapılarını açıyor, tüm gün süren batarya ömrü sağlıyor ve etkileyici bilişimsel resimcilik özellikleri sunuyor.

İki adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek bereketlilik çekirdeğiyle yeni 6 çekirdekli CPU rakiplerinden %40 ’a kadar daha yüksek bir sürate sahip ve zorlu iş yükleriyle basitçe başa çıkıyor.

A16 Bionic yonga, yoğun grafik performansı gerektiren oyunları ve uygulamaları müthiş bir biçimde destekleyen, %50 daha fazla byemin genişliğine sahip süratlendirilmiş bir 5 çekirdekli bir GPU ’ya ve saniyede neredeyse 17 trilyon harekât yapabilen yeni bir 16 çekirdekli Neural Engine ’e sahip.

Yüksek performansı enerji tasarrufuyla bir arada sunmak için Apple ’ın sınıfının en iyisi füzyon mimarisini kullanan yonga, rakiplerine göre çok daha düşük efor tüketerek daha fazla performans sağlıyor.

Pro kamera sisteminin bırakılmaz bir parçası olan A16 Bionic, mucizevi bilişimsel resimcilik özelliklerine efor veriyor. CPU, GPU, Neural Engine ve görüntü sinyali operasyoncusu hatasız bir geçim içinde çalışarak yeni kamera teçhizatını destekliyor ve resim başına 4 trilyona kadar harekât yapıyor.”

iPhone 15 tezsi yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.