XPeng imzalı uçan otomobil gerçek uçuş testine çıktı [Video]

02.05.2023
3
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
XPeng imzalı uçan otomobil gerçek uçuş testine çıktı [Video]

Birçok şirket etkin olarak uçan otomobil modelleri üzerinde çalışıyor. Bunlar arasında XPeng destekli AeroHT şirketsı da yer alıyor.

Çin merkezli dev otomobil üreticisi XPeng desteğinde hayat bulan isim AeroHT, geçtiğimiz aylarda 2024 senesinde asıl yollara çıkarılması amaçlanan bir uçan otomobil modeli ile ses getirmişti. O zaman konsept aşamasında gösterilen taşıt, gerçekten fütüristik bir çizgiye sahipti. İki adet katlanabilen hareketli pervane üzerinde kurulan model, elektrikli bir esasta vazife yapıyor ve bünyesinde güvenlik için bir paraşüt sistemi btemizletiyordu. Uçan otomobil için ayrıntılı teknik balakalar ise verilmemişti.

Asıl kullanıma girmesi 2024 seneyi için biraz kuşkulu olan taşıt, bugün yine gündemde zira prototip haliyle asıl teste çıktı. Yukarıyadaki videoda görebileceğiniz süreçte dört adet devasa pervaneye sahip bir prototip model karşımıza çıkıyor. İnsansız olarak havalanan ve sorunsuz olarak iniş yapabilen bu prototip, bayağı olarak yolda da gidebiliyor.

Şimdilik çok erken evredeki bir prototip ile gösterim yapan AeroHT, gelecek için umutlu görünüyor. Bu uçan otomobil modelinin ticari hale getirilecek en son halinde pervaneler gövde üzerine doğru sabredecek ve böylece bayağı yolda gidilebilecek. Elbette bunlar kesin değil. Şirket ileride değişik bir tasarıma da geçilebilir.

Bu arada AeroHT şirketsının hava taşımacılığı konusunda başka çalışmaları da bulunuyor. İşletmenin bir de X2 isimli bir bayağı yolda gidemeyen, uçan taksi bvasıtayı da bulunuyor. Bu elektrikli model 130 kilometre/s sürate çıkabiliyor ve 35 dakika boyunca havada kalabiliyor.

XPeng imzalı uçan otomobil yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.