Microsoft, Mac mini benzeri bilgisayarını satışa sunuyor

05.05.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Microsoft, Mac mini benzeri bilgisayarını satışa sunuyor

Microsoft, Mac mini benzeri Windows Dev Kit 2023 bilgisayarını satışa sunuyor. Bu model spesifik olarak geliştiricilere odaklanıyor.

Microsoft, uzun zaman evvel yapılan bir aktiflik kapsamında karşımıza Project Volterra adlı bir Mac mini benzeri küçük bilgisayar modeli çıkarmıştı. Bu model sonunda hazır ve Windows Dev Kit 2023 ismi altında Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Kraliyet ve ABD merkezli olarak satışa çıkıyor. 599 dolarlık bir maliyeti bulunan bu bilgisayar, yukarıyada da dediğimiz gibi yalnızca geliştiricilere hitap ediyor. Windows 11 temelli olan ve Windows 11 için ARM temelli uygulamalar geliştirilmesi emeliyle planlanan mini bilgisayar, teknik olarak fazla iddialı sayılmaz.

ARM esasından dolayı bu modele eforunu Qualcomm imzalı Snapdragon 8cx Gen 3 veriyor. 32 GB RAM ve 512 GB NVMe SSD ile gelen bilgisayar, iki adet AKILB-C 3.2 Gen 2 ve üç adet AKILB-A 3.2 Gen 2 portuna sahip. Mini bilgisayarda ayrıca Ethernet ve Mini DisplayPort ’u da yer alıyor. Windows Dev Kit 2023 içerisinde suni zeka harekâtları için özel bir NPU bkocamanımı da bulunuyor.

Artık dolaysız olarak ARM esasında çalışabilen Visual Studio 2022 17.4′nam merkezinde yer alacağı ürün, aynı anda çift monitör kullanılmasına izin veriyor. Bu bilgisayarın Microsoft tarafından Türkiye ’ye resmi olarak getirilmesi çok mümkün değil. Ancak yeniden de bu mevzuda kesin konuşmamakta fayda bulunuyor.

Bu arada Apple da yeni bir Mac mini üzerinde çalışıyor. Sene bitmeden gelmesi bilave edilen bilgisayarın, mevcut modellerden daha çağdaş bir tasarıma sahip olması bilave ediliyor. Yeni Mac mini ’ye eforunu ise bir M2 operasyoncu verecek. Burada iki değişik alternatif var. Apple yeni modeli dolaysız olarak M2 üzerine kurabilir ya da M2 yanında bir M2 Pro operasyoncu opsiyonu da sunabiliyor.

Microsoft Windows Dev Kit 2023 yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.