Shutterstock, DALL-E 2 merkezli bir stok fotoğraf adımı atıyor

05.05.2023
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Shutterstock, DALL-E 2 merkezli bir stok fotoğraf adımı atıyor

OpenAI tarafından geliştirilen yapay akıl sistemi DALL-E 2 özelinde Shutterstock ehemmiyetli bir stok resim atağı duyurdu.

Son yarıyılda birçok değişik rakip kazanan OpenAI imzalı DALL-E 2 teknolojisi, büyümesini sürdürüyor. Halen hâkim olmayanlar için bu sistem yazılan basit tümceleri asılcı tasarımlar / çizimler / resimler haline getirebiliyor. Uzun zamandır üzerinde geliştirme yapılan ve son evrede çok asılcı neticeler çıkarabilir hale gelen sistem, belirli resimler üzerine obje ekleyebilecek ya da resimlerdeki şahısların suratlarını değiştirebilecek kapasiteye de sahip. Sistem girilen tümceler için yalnızca bir resim neticeyi vermekle de kanaat etmiyor. Şahısların karşısına birçok değişik varyasyon getirebiliyor.

Bu sistemler etkileyici neticeler sunuyor olmalarına karşın bazı mevzularda tepki topluyor. Hatta bu sistemlerin ürettiği neticeler için menetme adımları bile atılıyor. Misalin geçtiğimiz ay dünya stok resim devlerinden Getty Images bir adım atmıştı. İşletme yapay akıl sistemleri ile üretilen içeriklerin platforma girişini menetti. O zaman dolaysız olarak bir bülten geçilmemiş ancak Shutterstock şirketinin de benzer bir kararı uygulamaya başladığı söylenmişti.

Shutterstock bugün yine gündeme geldi zira şirket dolaysız olarak DALL-E 2 sistemini geliştiren Open AI ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık kapsamında DALL-E 2 dolaysız olarak Shutterstock ’a entegre edilecek. Önümüzdeki aylarda kullanıma girecek yeni yarıyıl kapsamında yalnızca DALL-E 2 ile üretilen görüntülerin stok resim olarak satılması sağlanacak. Burada başka işletmelerin yapay akıl sistemlerine izin verilmeyecek.

Şirket burada hoş bir adım da atacak. Biliyorsunuz DALL-E 2 tarafından üretilen içeriklerde temel olarak başkaları tarafından çekilen resimler ya da tasarımlar kullanılıyor. Yapay akıl sistemi bu görseller ile eğitiliyor.

Yeni yarıyılda bir kullanıcının sürüklediği resimler DALL-E 2 tarafından kullanılırsa ve DALL-E 2 tarafından üretilen çıktı stok resim satılırsa, içeriği üreten ana şahıs yanında resmi eğitim / yaratım sürecinde kullanılan şahıs da ödeme alacak. Bu sayede çift taraflı bir kazanım sağlanmış olacak.

Bu süreç hakkında bir görüşme kapsamında açıklama yapan Getty Images CEO ’su Craig Peters, yapay akıl sistemleri tarafından üretilen görsellerin stok resim olarak satılması özelinde çok net konuşuyor: “Bence bu riskli. Uygun bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bence bu yasadışı olabilir.”

Shutterstock ve DALL-E 2 merkezli stok resim adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan taşıt çalışması

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.