NASA, Space Launch System kalkışı için yeni tarih verdi

02.03.2023
12
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
NASA, Space Launch System kalkışı için yeni tarih verdi

ABD ’nin uzay programı çalışmalarından mesul olan müessese NASA, Space Launch System için kalkışı iki değişik sınamada da yapamamıştı.

Kaçıranlar için evvel kısa bir özet geçelim. Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, geliştirdiği 24 milyar dolarlık Space Launch System ya da kısa ismiyle SLS roketi ile ilk kalkışı geçtiğimiz ay yapacaktı ancak motor meseleyi nedeniyle bu kalkış ertelendi. Müessese daha sonra ikinci sınamaya çıktı ancak bunda da kalkış yapılamadı. İkinci seferde çözülemeyen bir hidrojen sızıntısı baş gösterdi ve bu surattan kalkış iptal edildi. Bu mevzuda yaptığı açıklamada NASA şunu aktarmıştı: “Artemis I ’in Ay görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntıyla ilgili bir meseleyi çözmeye çalıştı ancak başarısız oldu.”

Görevi daha sonra ortaya çıkan makûs hava şartları nedeniyle bir defa daha ertelemek zorunda kalan NASA, yaptığı açıklama ile yeni kalkış aralığını 12 Kasım – 27 Kasım olarak belirlemişti. Şimdi ise kalkış için direkt olarak 14 Kasım tarihinde bir sınama yapılacağı aktarıldı. Elbette bu tarih yüzde 100 kesin değil ancak konulan hedef şimdilik böyle görünüyor.

14 Kasım tarihinde her şey yolunda giderse ilk “test görevine” çıkılacak ve bu görev kapsamında SLS ’in önünde herhangi bir astronota ev sahipliği yapmayan Sensörler ile donatılan mankenler var 20 milyar dolarlık Orion kapsülü bulunacak.

Bu 2,1 milyon kilometre yol yapacak kapsül ile beraber takribî 42 günlük bir yolculuğa çıkacak ve Ay ’a 5o sene sonra gidip geri gelecek olan NASA, SLS ile atılacak Orion kapsülün 2 bin 750 derecelik sıcaklığa dayanacak ısı kalkanları ile donatılmış 386 bin kilometre uzaklıktaki Ay ’a takribî bir hafta müddet içerisinde erişeceğini hesaplıyor.

SLS, NASA tarafından açıklandığı kadarıyla kalkışta bütün 8.8 Milyon pound itme güçi üretebiliyor. Bu açıdan SpaceX Falcon Heavy‘den ve yine Amerika Birleşik Devletleri imali Saturn V‘deri daha güçlü olan SLS, eforunu dört adet RS-25 Toplam efor için ekstra iticiler de var motordan alıyor. NASA, Artemis programı dahilinde 2025 senesinde yeniden Ay ’a astronot yollamak istiyor.

NASA ve Space Launch System gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.