Spotify, platformda “sesli kitap” dönemini başlattı

01.03.2023
5
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Spotify, platformda “sesli kitap” dönemini başlattı

Çevrimiçi müzik pazarının en ehemmiyetli adı Spotify, bugün platformda sesli kitap yarıyılını başladı. Ancak hudutlu çıkış yapıldı.

Spotify, geçtiğimiz sene sesli kitap üzerine odaklanan Findaway platformunu satın almıştı. Elbette bu alımın bir emeli vardı ve Spotify geçtiğimiz ay sesli kitap platformu kuracaklarını resmi olarak duyurmuştu. Sesli kitap tarafını işletme için büyük bir fırsat olarak değerlendiren CEO Daniel El, yeni tasarıları için coşkulu görünüyordu ve bu mevzuda bugün bilave edilen adım atıldı. Spotify ’daki sesli kitap yarıyılı ilk olarak ABD ’de 300 binden fazla kitap ile başladı. Sesli kitaplar bir menü alternatifi olarak “arama” kısmına eklendi.

Müzik ve son yarıyılda Podcast odaklı bir şirket olarak sesli içeriklerin her alanını desteklemek isteyen ve bu oldukça manalı olan şirket, çevrimiçi müzik pazarında liderliği kimseye bırakmıyor ve Podcast mevzusunda da en çok kullanılan servislerin başında geliyor. Sesli kitap alanında da kısa müddette liderliğe oturması bilave edilen Spotify, bu tarafta büyük bir kazanç kapısı başka bir deyişle ekonomi de oluşturacaktır.

Spotify, başka mevzularda da çalışmalar yapıyor. Misalin şirket NFT mevzusunda testler yapıyor ve bu mevzuda süreci geçtiğimiz ay ilk olarak yalnızca belirli sanatçılar ve ABD merkezli olarak başlattı. Yeni yarıyılda şirket sanatçıların sahibi oldukları NFT ’leri Spotify ’daki profillerinde sergilemesine imkân tanıyor. Şimdilik uygulama içerisinde NFT satışına izin verilmiyor, satış için şahıslar özel bağlantı aracılığıyla OpenSea gibi NFT satış platformlarına yönlendiriliyor.

Şu an için yalnızca sabit resim temelli NFT ’lere destek verdiği görülen işletme, süreci ileride herkes için kullanıma sunabilir ya da süreci tamamen rafa kaldırabilir. Bu ikinci kısmı diyoruz zira NFT ’lerin popülerliği şu aralar ciddi biçimde düşüyor. Bu açıdan şirket sürece yatırım yapmayı bir zaman sonra kesebilir.

Spotify NFT hücumu yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.