Nokia, OPPO için başka pazarlarda da yasaklama hedefliyor

25.02.2023
15
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Nokia, OPPO için başka pazarlarda da yasaklama hedefliyor

BBK şirketleri OPPO ve OnePlus, Nokia tarafından atılan bir legal adım çerçevesinde Almanya merkezli uslu telefon satışını bırakmıştı.

Ayrıntılarına burada yer verdiğimiz Çin merkezli büyük grup BBK‘nın çatısı altında yer alan kardeş firmalar OPPO ve OnePlus, bir süredir Almanya ’da resmi siteleri üzerinden satış yapamıyor. Hali hazırda satılan telefonlarda bir kasvet yok ancak kişiler Almanya ’da iki üreticinin telefonlarına da resmi kanalları üzerinden erişemiyor. Peki neden? Kaçıranlar için bu sürecin artta Nokia Nokia ’nın ad haklarını alan HMD Global ile ilgisi yok merkezli bir tescil davası yer alıyor.

İki şirketin de sattıkları 5G yardımlı uslu telefonlarda sahibi olduğu 5G tescilleri ihlal ettiğini ispatlayan Finlandiya merkezli Nokia, bunun üstüne satış yasağı getirdi ve bunu değişik pazarlara da genişletmek de istiyor. Hatta bugün ortaya çıktığı kadarıyla Nokia, OPPO ’yu Avustralya merkezli olarak da dava etmiş durumda.

Nokia aynı zamanda iki işletme arasındaki tescil uyuşmasının 2021 ’de sona ermesi üzerinden OPPO ’ya değişik Avrupa ve Asya ülkelerinde de dava açıyor. Bu bağlamda sürecin kesin değil ancak ileride Türkiye ’ye erişmesi de muhtemel görünüyor. Süreçte 5G yanında 4G temelli tesciller de bulunuyor.

Buna benzer bir mevzuda geçtiğimiz aylarda Apple da gündeme gelmişti. Kolombiya, tescil ihlali üzerinden iPhone satışlarına yasak getirmişti. Bu vakanın artta, Apple ve Ericsson arasındaki legal tescil ihlal savaşı yer alıyordu. Ericsson, Apple ’ın iPhone ’larda kullandığı 5G teçhizatlarında kendi tescillerini ihlal ettiğini ispatladığı davalardan bkocamanını Kolombiya merkezli olarak kazandı.

Mahkeme bu bağlamda 5G ’li iPhone 12 ile 13 tezsi ve 5G ’li iPad Pro modellerinin Kolombiya hudutları içerisinde satışına yasak getirdi. Apple şu an kendi satış kanallarında bu mahsullerden satamıyor, ülkeye yeni stok getiremiyor. Apple, duruşmaya göre 5G aygıtlarında Ericsson ’un tescilleri ihlal ediyor ve bu mevzuda şirket ile lisans uyuşması imza atmak için iyi bir kullanım hakkı bedeli elde etmek istiyor.

Teknoloji devi Apple, Ericsson ’un şu an standarda temel tescillerin lisanslanması özelinde beynelmilel olarak uygulanan FRAND kaidesini Adaletli, makul ve ayrımcı olmayacak ihlal ettiğini belirtiyor. Ericsson, Apple ’ın açıklamasına göre tescil lisans bedeli özelinde çok yüksek bir sayı istiyor.

OPPO ve OnePlus büyümesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.