BeReal ’ı kopyalayan TikTok Now hakkında tüm detaylar paylaşıldı

24.03.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
BeReal ’ı kopyalayan TikTok Now hakkında tüm detaylar paylaşıldı

Sosyal medyanın en ehemmiyetli platformlarından TikTok, yakında kullanıcıların karşısına TikTok Now formatı ile çıkacak.

Son yarıyılda popülerliği artan BeReal, kaçıranlar için bir Android / iOS uygulaması ve şahısların dostları ile aynı anda resim paylaşmasını odak noktaya alıyor. Bireylere bir bildirim atan ve 2 dakika içerisinde resim sürüklemesini isteyen uygulama, bunları aynı anda göstererek acayip bir görsel sosyal ağ kuruyor. İşte bu altyapı TikTok tarafından kopyalandı ve dün karşımıza TikTok Now çıktı. Bugün bu mevzuda şirket tarafından daha fazla ayrıntı paylaşıldı.

Şirket yeni özelliği ilk olarak kendisi şöyle belirliyor: “TikTok Now ismi verilen yeni formatla, kullanıcılar o an ne yaptıklarını telefonlarının ön ve arka kamerasını aynı anda kullanarak resim veya 10 saniyelik video olarak paylaşabilecek. TikTok Now, kullanıcılara içeriklerini paylaşmaları için bir bildirim yollayacak. Kullanıcıların dostlarının içeriklerini görebilmesi için kendilerinin de içerik paylaşması gerekiyor.”

TikTok LOG Tasarım

TikTok ’un altyapı için hazırladığı arayüz böyle görünüyor

Şirket bu altyapıyı oldukça tehlikesiz hale getirdiklerini şu açıklama ile öne çıkarıyor: “En büyük önceliklerinden bkocaman güvenlik olan TikTok, yeni özelliği kapsamında üretilen içerikler için sadece dostlarla paylaşma imkânı sağlıyor. Aynı zamanda 16 yaş altı kullanıcıların da hesapları otomatik olarak saklıya alınacak. 18 yaş altındaki hiçbir kullanıcının içeriği keşfet bvefatına düşmeyecek.

13-15 yaş arası kullanıcılar, uygunsuz yorumları yasaklamak için yorum yapma özelliğini yalnızca dostlarıyla sınırlayabilecek.

18 yaşın üzerindeki kullanıcıların paylaşım alternatifleriyse daha muhtelif olacak. Şayet böyle bir seçimde bulunurlarsa 18 yaş üzerindeki kullanıcıların içerikleri kendi bölgelerindeki değişik kullanıcılar tarafından görüntülenebilecek ancak karşılıklı takipleşmediği kimseden yorum veya etkileşim alamayacak.

Yeni özellikle birlikte kullanıcılarına daha özel ve neşeli bir tecrübe sunmayı tasarladıklarının altını çizen TikTok, topluluğundan gelen her türlü geri bildirime sarih olduğunu ifade ediyor. TikTok, topluluğundan bir şeyler bilmeye, TikTok tecrübesini geliştirmeye, zenginleştirmeye ve genişletmeye devam edecek.”

Test evresinde olan bu özelliğin, önümüzdeki haftalarda her kullanıcı için etkin olması tasarlanıyor. Kullanıcı tecrübesini kesintisiz aktüellemeyi ve iyileştirmeyi amaçlayan TikTok, Now ’ı ileride ayrı bir uygulama olarak da kullanıma sunacak.

Bu arada BeReal ’ı Instagram da kopyalamak ve platformda kullanmak üzere çalışmalar yapıyor. Instagram, kısa vakit evvel “IG Candid Challenges” altında etkin olarak test etmeye başladı. BeReal ’dan esin almayan, net olarak altyapıyı 2 dakikalık vakte kadar birebir kopyalayan şirket, bu mevzuda TikTok ’un gerisinde kaldı. Dev şirket bugün bir adım attı ve karşımıza “TikTok Now” sistemi çıktı.

Farklı olmayı başaran fikirlerin bu biçimde dev adlar tarafından kopyalanarak alınması uygulama geliştiriciler için gerçekten çok makûs görünüyor. Kesinlikle özellikle küçük uygulama geliştiricileri bu stil vaziyetlere karşı gözeten bir mekanizmasının olması gerekiyor.

TikTok Now yanında bu da alakanızı çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.