Renault ve Google otomobil odaklı ortaklıklarını genişletti

04.01.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Renault ve Google otomobil odaklı ortaklıklarını genişletti

Kendi alanlarının devleri Renault ve Google, otomobil odaklı ortaklıkları genişlettiklerini duyurdu. Erişimde gelecek kuruluyor.

Renault ve Google, ilk kere bir araya gelmiyor. 2018 senesinde Android ’in otomobillere gelmesi odağında ortaklık kuran ikili, ortak çalışmalardan memnun olduklarından gelecek bağlarını kuvvetlendiriyor. Bugün bir ilan yapan iki dev ad, Dacia, Alpine ve Mobilize markalarını da içeren yeni yarıyıl özelinde daha uslu otomobiller kurmak istediklerini açıklıyor. Renault, taşıtlarını öbür birçok otomobil üreticisi gibi Amazon Web Services değil Google Cloud başka bir deyişle Google ’ın bulut sistemleri üzerine kuracağını belirtiyor.

İki işletme, yeni ortaklıkta “yazılım tanımlı vasıta / software-defined vehicle” altyapısını merkeze alıyor. Bu altyapıda taşıtların dolaysız olarak yazılımsal olarak geliştirilmesi ya da değişikleştirilmesi odak noktaya alınıyor. Başka işletmelerin de üzerinde çalıştığı bu esasta, her vasıta tipine uygulanabilen standart bir ekipmansal altyapı geliştiriliyor, fark yaratacak özellikler yazılımsal olarak devreye alınıyor. İşte bütün bu mevzuda bulut sistemlerine lüzum bulunuyor, gelişmiş harekâtlar bulut üzerinden daha süratli sağlanabiliyor. Bu bağlamda Google, Renault için çok güçlü ve manalı bir alternatif oluyor.

İki işletme, geliştirilen yeni hizmetlerin vasıtalara daha kolay entegre edilmesi ve daha gelişmiş sistemler için bir “Dijital İkiz” oluşturma mevzusunda da çalışacaklarını aktarıyor. Yeni hizmetlerin taşıta daha kolay ve aralıksız bir biçimde entegre edilmesi yanında yeni vasıta içi ile vasıta dışı uygulamaların oluşturulması için kullanılacak bu “Dijital İkiz”, uslu taşıtların daha süratli geliştirilebilmesi açısından çok manalı görünüyor.

Renault ve Google ortaklığı yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.